Dimenze vektorového prostoru: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Pajs (diskuse | příspěvky)
mBez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 9: Řádek 9:


== Vlastnosti ==
== Vlastnosti ==
Je-li <math>W</math> [[podprostor]]em prostoru <math>V</math>, pak platí <math>\dim W \leq \dim V</math>, přičemž [[rovnost]] nastává pouze tehdy, pokud <math>W = V</math>. Libovolné dva konečněrozměrné vektorové prostory nad stejným tělesem se stejnou dimenzí jsou [[izomorfismus|izomorfní]].
Je-li <math>W</math> [[podprostor]]em konečněrozměrného prostoru <math>V</math>, pak platí <math>\dim W \leq \dim V</math>, přičemž [[rovnost]] nastává pouze tehdy, pokud <math>W = V</math>. Libovolné dva konečněrozměrné vektorové prostory nad stejným tělesem se stejnou dimenzí jsou [[izomorfismus|izomorfní]].


Pokud je <math>F</math> [[rozšíření tělesa]] <math>K</math>, je <math>F</math> vektorový prostor nad tělesem <math>K</math> a libovolný vektorový prostor <math>V</math> nad tělesem <math>F</math> je také vektorový prostor nad tělesem <math>K</math>, přičemž platí
Pokud je <math>F</math> [[rozšíření tělesa]] <math>K</math>, je <math>F</math> vektorový prostor nad tělesem <math>K</math> a libovolný vektorový prostor <math>V</math> nad tělesem <math>F</math> je také vektorový prostor nad tělesem <math>K</math>, přičemž platí

Verze z 29. 10. 2007, 16:08

Dimenzí (nebo také rozměrem) vektorového prostoru nazýváme počet prvků libovolné báze tohoto prostoru. Triviálnímu vektorovému prostoru {0}, který nemá žádnou bázi, přiřazujeme dimenzi 0.

Vektorový prostor dimenze zapisujeme jako , popř. píšeme . Prostor nazýváme -rozměrným vektorovým prostorem. Pokud je dimenze konečná, příslušný vektorový prostor se označuje jako konečněrozměrný. Pokud prostor není konečně rozměrný, nazývá se někdy nekonečněrozměrný, nebo-li říkáme, že má nekonečnou dimenzi. Za předpokladu axiomu výběru má každý vektorový prostor bázi. Pak můžme dimenzi příslušného prostoru definovat jako kardinalitu báze.

Příklady

  • Vektorový prostor má bázi o třech prvcích, takže jeho dimenze je 3. Obecně platí, že a ještě obecněji (pro libovolné těleso , je chápáno jako vektorový prostor nad ).
  • Komplexní čísla jako vektorový prostor nad tělesem reálných čísel mají dimenzi 2, jako vektorový prostor nad tělesem komplexních čísel však mají dimenzi 1.
  • Vektorový prostor polynomů s reálnými koeficienty má bázi o nekonečně mnoha prvcích, dimenze tohoto prostoru je proto nekonečná a označuje se (alef 0).

Vlastnosti

Je-li podprostorem konečněrozměrného prostoru , pak platí , přičemž rovnost nastává pouze tehdy, pokud . Libovolné dva konečněrozměrné vektorové prostory nad stejným tělesem se stejnou dimenzí jsou izomorfní.

Pokud je rozšíření tělesa , je vektorový prostor nad tělesem a libovolný vektorový prostor nad tělesem je také vektorový prostor nad tělesem , přičemž platí

Příkladem je fakt, že libovolný komplexní vektorový prostor dimenze je současně reálným vektorovým prostorem dimenze .

Pokud je vektorový prostor nad tělesem , platí:

  • Pokud je konečné, pak ,
  • pokud je nekonečné, pak .

Související články