Thubtän Gjamccho: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 145 bajtů ,  před 9 měsíci
m
bez shrnutí editace
m (Oprava pravopisné chyby.)
m
'''Thubtän Gjamccho''' (celým jménem Jetsun Ngawang Lozang Tupden Gyatso Jigrab Wangchung Chogle Nampar Gyelpa Pel Zangpo, Tibetksy: ཐུབ་བསྟན་རྒྱ་མཚོ) byl 13. tibetský dalajláma. Narodil se 12. února 1876 roku ohnivé myši v regionu Dangpo ve vesničce Langdun, jihovýchodně od [[Lhasa|Lhasy]], do rolnické rodiny Kunga Rinchen a Lozang Droma, a zemřel 17. prosince 1933.
 
== Dětství ==
Na základě předpovědi státního věštce Nechunga a dalších vlídných předzvěstí z jeho rodište, mnichové dorazili do Langdungu a dle tradic nalezení nadchazejícího dalajlámy před chlapce položili předměty, ze kterých měl vybrat ten, který dříve užíval [[Thinlä Gjamccho|12. dalajláma]]. Učinil správně. Mnich Khenchen Phurchock sdělil rodičům, že by měli na syna dávat pozor, měli by dbát na správnou hygienu, a také že by neměl přijít do styku s nikým jiným mimo okruh rodiny. Khenchen Phurchock zůstal v Langdungu u rodiny po celé čtyři dny, během kterých sbíral detailní informace o chlapcově narození. Poté se vrátil zpět do Lhasy, kde se poradil s ostatními mnichy.
 
Ve věku jednoho roku byl prohlášen za reinkarnaci 12. dalajlámy [[Thinlä Gjamccho]], který byl již více než rok po své smrti. Po převezení do [[Lhasa|Lhasy]], byl v roce 1878 osmým [[Pančhenlama|pančhenlámou]] Tanpai Wangchungem proveden obřadní ceremoniál, při kterém se malému budoucímu dalajlámovi ostříhali vlasy a přidělilo jméno Jetsun Ngawang Lozang Tupden Gyatso Jigrab Wangchung Chogle Nampar Gyelpa Pel Zangpo. V roce 1879 byl v [[Palác Potála|Potála paláci]] intronizován, avšak své politické moci nabyl až roku 1895. Později v roce 1879 obdržel tradiční příslib pěti zásad od regenta Tatsak Rinpoche, který ho v roce 1882 formálně vysvětil jako mnicha novice. Poté začala intenzivní výuka [[Buddhistické texty|buddhistických textů]] a [[kaligrafie]].
 
== Politická kariéra ==
V roce 1895 dovýšil plnoletosti a byl uznán jako politická a duchovní autorita [[Tibet|Tibetu]]. Byl schopným politikem a za jeho vlády došlo k rozsáhlé modernizaci a zlepšení životní úrovně Tibeťanů. V roce 1904 do tibetské [[Lhasa|Lhasy]] vpadla britská vojska vedená plukovníkem [[Francis Younghusband|Francisem Younghusbandem]], avšak dalajláma ještě před invazí vojsk uprchl do mongolského města Urgy. Britská vojska opouští Tibet až v roce 1914. Tibet také prošel čínskou invazí v letech 1909 — 1910, při které dalajláma uprchl do [[Indie]]. Po pádu [[Říše Čching|dynastie Čching]] nastalo v roce 1912 období změn. 13. dalajláma se vrátil do Lhasy se snahou vyhnat čínská vojska a modernizovat Tibet, jelikož mu exil v Indii dodal inspiraci vyspělejší kulturou. V roce 1912 vydává tibetská vláda do oběhu první tibetské bankovky a předsatvuje první [[Vlajka Tibetu|tibetskou vlajku]]. O rok později zakládá první poštovní úřad a 13. února 1913 vydal pětibodovou dekleraci o vyhlášení nezávislosti Tibetu. Tibet byl samostatným státem do roku 1951 do doby, než Tibet obsadila [[Čínská lidová osvobozenecká armáda]]. V roce 1925 začaly vycházet první tibetské noviny Kalimpongu, které informovaly o dění za hranicemi a byly 13. dalajlámovi pravidelně zasílány. Ten v dopise vydavatelům poděkoval za možnost získání povědomí a možnosti hlubšího pochopení zemí jako byla Čína, Velká Británie, Ruska a jiné. V dalších letech posílil armádní vojska. V roce 1916 ve [[Lhasa|Lhase]] založil první lékařský institut Men-Tsee-Khang pro zachování tradičních hodnot v tibetském lékařství a astrologii. Zasloužil se také o větší bezpečí Tibeťanů, díky založení prvního policejního útvaru ve Lhase v roce 1923.
 
<references/>YA, Hanzhang. ''The biographies of the Dalai Lamas''. Přeložil Wenjiong WANG. Beijing: Foreign Languages Press, c1991, vii, 442 s., [16] s. obr. příl. <nowiki>ISBN 0-8351-2266-2</nowiki>. (anglicky)
 
"Short Biographies of the Previous Dalai Lamas". ''DalaiLama.com''. Retrieved 13 May 2018. Dostupné z: https://www.dalailama.com/the-dalai-lama/previous-dalai-lamas/previous-dalai-lama<nowiki/>(anglicky)
 
''Tibinfo.cz'' [online]. 27.04.1999 [cit. 2019-04-17]. Dostupné z: <nowiki>http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=158</nowiki>
35

editací

Navigační menu