Kríkové: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 589 bajtů ,  před 4 lety
→‎Rituály a duchovní kultura: přesnější popis Tance zelené kukuřice (Puskíty) a Kríkského pohřbu podle Šolce a Zeleného)
(→‎Způsob života a kultura: výjimečně prováděli rituální kanibalismus (podle Šolce))
(→‎Rituály a duchovní kultura: přesnější popis Tance zelené kukuřice (Puskíty) a Kríkského pohřbu podle Šolce a Zeleného))
== Rituály a duchovní kultura ==
 
Původní náboženství kríků bylo [[Animismus|animistické]]. Muži při obřadech kouřili nebo i žvýkali tabák a pili očistný nápoj z [[Cesmína|cesmíny]] karolínské, který ve větších dávkách vyvolávalvyvolávající [[zvracení]] - vnitřní očistu. Nejvýznamnějším obřadem bylbyla ''Puskíta'' neboli ''Tanec zelené kukuřice'', což bylakaždoroční oslava sklizně, ale zároveň také míru a obnovy. Tanec trval osm dní a Kríkové se na nějni připravovali očistou v parní lázni a pitím cesmínového nápoje. PoslézeSlavnost tančilitrvala kolemosm kotlůdní, vuprostřed nichžosady sebyl vařilavysypán kukuřice,z vbílého domechpísku taneční parket a čtyŕi hranice dříví. Poté byl ve všech domech uhašen oheň a znovuzačaly zapálentance. oheň,ěny obnovovalotančily se''Tanec domácí[[Krocan nářadídivoký|divokých krůt]]'', osm mužů a usmiřovalyžen starépŕedvádělo spory.''Tanec Požabích dobupulců''. trváníDruhého tancedne bylošamani přísnězažehli zakázánopřipravené válčeníhranice a veškeréohněm násilí.z Kríkovénich byly znalizapáleny mnohoohně v herdomácnostech, oblíbenýobnovovalo bylse předevšímdomácí lakrosnářadí a hazardníusmiřovaly hrystaré s hůlkamispory. MěliZároveň vse tančily oblibědalší tance ajako zpěv,''Tanec zse hudebníchzbraněmi'' nástrojůa používali''Tanec bubnybláznů'', chřestidlajedla ase flétny.sladká Mrtvémladá Kríkovékukuřice [[Pohřeb|pohřbívali]]a dodalší zeměpokrmy. aPo dodobu hrobutrvání jimtance dávalibylo jídlopřísně izakázáno některéválčení předmětya (oděv,veškeré nůž)násilí.
Kríkové znali mnoho her, oblíbený byl [[lakros]] nebo hazardní hry s hůlkami. Měli v oblibě tance a zpěv, z hudebních nástrojů používali bubny, chřestidla z želvích krunýřů a rákosové i kostěné flétny. Z rodinných obřadů byl významný Kríkové [[pohřeb]], zemřelé ukládali do země a do hrobu jim dávali jídlo i některé předměty (oděv, nůž). Po čtyřech letech vykopali kosti, očistili je a uložili v košíku pod podlahou chýše zemřelého.
 
== Kontakty s Evropany a historický vývoj ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu