Gravitační čočka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 241 bajtů ,  před 3 lety
m (Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016)
Obecná teorie relativity předpovídá ohyb světla v gravitačním poli hmotných zdrojů. Tato teoretická předpověď byla potvrzena v roce [[1919]] během pozorování [[zatmění Slunce]]m, kdy [[Arthur Eddington]] pozoroval, že paprsky [[hvězda|hvězd]] nacházejících se blízko Slunci byly mírně vychýleny z předpokládané polohy (hvězdy, jejichž světlo procházelo v blízkosti Slunce se tedy zdály být na jiném místě, než by být měly).
 
[[Albert Einstein]] si na popud, který mu udělil [[Rudolf Welt Mandl]],<ref>https://vtm.zive.cz/clanky/einstein-gravitacni-cocky-objevil-rudolf-mandl-ze-vsetina/sc-870-a-186689/default.aspx - Einstein: Gravitační čočky objevil Rudolf Mandl ze Vsetína</ref> uvědomil, že při vhodném uspořádání zdroje světla, [[pozorovatel]]e a objektu, který je zdrojem gravitačního pole, může tento objekt ohýbat světlo podobným způsobem, jako by se mezi zdrojem světla a pozorovatelem nacházela [[čočka (optika)|čočka]]. Článek o tomto jevu publikoval Einstein v roce [[1937]]. Einstein předpokládal, že tento jev bude vzácný a je nepravděpodobné, že jej bude možné pozorovat.
 
Světlo v okolí velmi hmotného objektu může být ohnuto natolik, že se kolem něj několikrát obtočí než se vydá směrem k pozorovateli. Při gravitačním čočkování je tedy možné pozorovat nejen jeden obraz, ale více obrazů jednoho světelného zdroje.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu