Využitelná energie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 201 bajtů ,  před 14 lety
upravte to ještě někdo, mě se už nechce :-(
(Urgentně upravit)
(upravte to ještě někdo, mě se už nechce :-()
{{Urgentně upravit/dne|{{{1|20070504222107}}}}}
== Využitelná energie ==
 
Co je to vlastně využitelnáVyužitelná energie ? To je způsob, jak ekologicky topit nebo vyrábět elektřinu.
Energii, můžeme čerpat z obnovitelných a neobnovitelných zdrojů.
Energii, můžeme čerpat z obnovitelných a neobnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje jsou například díky větru – větrné elektrárny. Několik velkých stožárů na nichž je připevněna vrtule se při dostatečně silném větru otáčí. Otáčením se uvnitř v turbíně vyrábí elektřina, která se dál rozvádí do sítě. Výhody větrných elektráren jsou – ekologická výroba elektřiny a nejsou nijak moc rozlehlé. Nevýhody jsou vysoké náklady vůči tomu, kolik toho vyrobí. Je také zapotřebí mít dostatečně silný vítr aby se elektrárna vůbec vyplatila. Navíc se nehodí do přírody a proto mnoha lidem vadí. Mnoho lidí také argumentuje tím, že větrné elektrárny jsou hlučné, ale to v dnešní době již není pravda, protože se vyrábějí modernější bez hlukové. Dalším obnovitelným zdrojem je voda. V údolí, kde protéká řeka, se postaví přehradní nádrž která přehradí vodě cestu a tím vznikne přehrada. Voda působí silným tlakem na turbíny, které tím roztáčí. Voda se tímto způsobem nijak nespotřebovává. Nejvíce přehrad, se v České republice stavělo v polovině 20. století. Není již mnoho vhodných míst pro takto rozlehlou stavbu. Přehrada ovšem nemá význam jen pro energii ale také zásobuje vodou, využívá se pro rekreační účely a také jako ochrana před povodněmi. Nevýhody jsou vysoké náklady, velká rozloha. Uran je další palivo, u kterého nemůžeme jednoznačně říct, že to je ekologický prvek. Uran se používá v jaderných elektrárnách. Tak se dávají do jádra, kde se štěpí, a vzniká tím obrovská energie. Jaderné elektrárny jsou u nás dvě – Dukovany a novější Temelín, jehož vybudování stálo 100 miliard korun a stát se tím poměrně dost zadlužil. Výhody jsou, že vyrobí obrovské množství elektřiny, kterou by vodní nebo větrné elektrárny vyrobili až za několik desítek let. Lidé mají také strach z výbuchu jaderné elektrárny po tom co 26. dubna 1986 došlo ve 4. bloku Černobylské elektrárny došlo k výbuchu a následnému požáru, při kterém unikl do ovzduší radioaktivní prach, který se roznesl po celé Evropě a i do Československa. Sluneční energie se získává tak, že se někde na slunečném místě postaví kolektory, ve kterých je speciální tekutina, která ohřívá vodu. Na spalování se hodí tzv. Biomasa. To je rostlina, která rychle vyroste a může se potom spálit v tepelných elektrárnách. Za to neobnovitelné zdroje , což jsou třeba černé uhlí, hnědé uhlí, dřevo, ropa a plyn. Například uhlí naložíme do pecí, tam se spálí a tím to končí. Uhlí už nemůžeme použít dál.
 
===Větrné elektrárny===
 
Obnovitelné zdroje jsou například díky větru – větrné elektrárny. Několik velkých stožárů na nichž je připevněna vrtule se při dostatečně silném větru otáčí. Otáčením se uvnitř v turbíně vyrábí elektřina, která se dál rozvádí do sítě.
 
Výhody větrných elektráren jsou – ekologická výroba elektřiny a nejsou nijak moc rozlehlé. Nevýhody jsou vysoké náklady vůči tomu, kolik toho vyrobí. Je také zapotřebí mít dostatečně silný vítr aby se elektrárna vůbec vyplatila. Navíc se nehodí do přírody a proto mnoha lidem vadí. Mnoho lidí také argumentuje tím, že větrné elektrárny jsou hlučné, ale to v dnešní době již není pravda, protože se vyrábějí modernější bez hlukové.
 
===Vodní elektrárny===
 
Dalším obnovitelným zdrojem je voda. V údolí, kde protéká řeka, se postaví [[přehradní nádrž]] která přehradí vodě cestu a tím vznikne přehrada. Voda působí silným tlakem na turbíny, které tím roztáčí. Voda se tímto způsobem nijak nespotřebovává. Nejvíce přehrad, se v České republice stavělo v polovině 20. století. Není již mnoho vhodných míst pro takto rozlehlou stavbu.
 
Přehrada ovšem nemá význam jen pro energii ale také zásobuje vodou, využívá se pro rekreační účely a také jako ochrana před [[povodně]]mi.
 
Nevýhody jsou vysoké náklady, velká rozloha.
 
===Jaderné elektrárny===
 
[[Uran]] je další palivo, u kterého nemůžeme jednoznačně říct, že to je ekologický prvek. Uran se používá v [[jaderná elektrárna|jaderných elektrárnách]]. Tak se dávají do jádra, kde se štěpí, a vzniká tím obrovská energie. Jaderné elektrárny jsou u nás dvě – [[Dukovany]] a novější [[Temelín]], jehož vybudování stálo 100 miliard korun a stát se tím poměrně dost zadlužil.
 
Výhody jsou, že vyrobí obrovské množství [[elektřina|elektřiny]], kterou by vodní nebo větrné elektrárny vyrobili až za několik desítek let. Lidé mají také strach z výbuchu jaderné elektrárny po tom co [[26. dubna]] [[1986]] došlo ve 4. bloku [[Černobyl]]ské elektrárny došlo k výbuchu a následnému požáru, při kterém unikl do ovzduší radioaktivní prach, který se roznesl po celé Evropě a i do Československa.
 
===Sluneční elektrárny===
 
Sluneční energie se získává tak, že se někde na slunečném místě postaví [[kolektor]]y, ve kterých je speciální tekutina, která ohřívá vodu.
 
===[[Biomasa]]===
 
Na spalování se hodí tzv. Biomasa. To je rostlina, která rychle vyroste a může se potom spálit v [[tepelná elektrárna|tepelných elektrárnách]]. Za to neobnovitelné zdroje, což jsou třeba černé [[uhlí]], hnědé uhlí, [[dřevo]], [[ropa]] a plyn. Například uhlí naložíme do pecí, tam se spálí a tím to končí. Uhlí už nemůžeme použít dál.
 
Do budoucna je potřeba začít vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů. Je to z důvodů ochrany ovzduší a z důvodu, že se neobnovitelné zdroje mohou již v brzké době vytěžit.
1 161

editací

Navigační menu