Ergonomie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 12 bajtů ,  před 3 lety
m
Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy
(Verze 14192300 uživatele 77.240.176.172 (diskuse) zrušena - vandal)
m (Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
[[Soubor: Computer Workstation Variables.jpg|thumb|upright=1.4| Ergonomie práce na počítači ]]
'''Ergonomie''' (z [[řečtina|řečtiny]] ''ergon'' práce a ''nomos'' zákon) je [[věda]] zabývající se odborným řešením rozporů mezi požadavky na optimální řešení problému z pohledu potřeb člověka, pracovního prostředí a pracovním podmínek, a to zejména stanovením vhodných rozměrů a tvarů nástrojů, nábytku a jiných předmětů a jejich uspořádání v pracovním prostředí a stanovení optimálních rozměrů a maximálních dosahových vzdáleností.
 
Podle definice je ergonomie mezioborová disciplina, jejímž cílem je dosáhnout přizpůsobení pracovních podmínek výkonnostním možnostem člověka. Tento vědní obor integruje a využívá poznatky humanitních věd (zejména psychologie práce, fyziologie práce, hygieny práce, [[antropometrie]], [[Biomechanika|biomechaniky]]) a věd technických (například vědy o řízení, kybernetiky, normování).
 
Cílem je, aby používané předměty a nástroje svým tvarem co nejlépe odpovídaly pohybovým možnostem, případně rozměrům [[člověk|lidského těla]]. Například vhodně navržená [[židle]] má tvarem sedáku sedícímu pomoci, aby seděl vzpřímeně, a předcházet tak křivení [[páteř]]e. Podobný význam má i výška a tvar bederní opěrky apod.
 
Ergonomie se například zabývá rozměry [[schody|schodů]], velikostí pracovního stolu a výškou jeho desky, šířkou [[eskalátor]]ů, tvarem [[nástroj]]ů a jejich rukojetí, umístěním a tvarem ovládacích i signalizačních prvků strojů a zařízení. Věnuje pozornost osvětlení a snaží se odstraňovat zbytečnou námahu zaměstnance. Pro optimalizaci práce s počítačem stanovuje například vhodný maximální počet pohybů prstů při ovládání klávesnice (110 pohybů prstů jedné ruky za minutu) a zabývá se vhodným uspořádáním prvků na obrazovce, jakož i rozmístěním znaků na [[počítačová klávesnice|klávesnicie]].
 
Oblast ergonomie je ještě mnohem širší a zahrnuje i návrh pomůcek pro postižené a podobně.
 
=== Externí odkazy ===
* {{commonscat}}
* {{Wikislovník|heslo=ergonomie}}
 
* [http://navolnenoze.cz/blog/prace-na-pocitaci-vestoje/ Práce na počítači vestoje] - informace o kombinaci práce na počítači vestoje a vsedě
* [http://www.nsc.org/issues/ergo/backinring.htm Ergonomics: Back in the Ring] National Safety Council
* [http://www.osha.gov/ Occupational Safety & Health Administration]
* [http://www.osha.gov/dts/osta/oshasoft/ eTools and Electronic Products for Compliance Assistance]
 
* S. Gilbertová - O. Matoušek, ''Ergonomie: optimalizace lidské činnosti''. Praha: Grada, 2002 - 239 s. : il. ISBN 80-247-0226-6
* L. Chundela, ''Ergonomie''. Praha: ČVUT, 2001 - 171 s. : il. ; 30 cm ISBN 80-01-02301-X
 
 
[[Kategorie:Ergonomie| ]]
113 777

editací

Navigační menu