Bojler: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Související články: Narovnání odkazů
značky: editace z mobilu editace z mobilní aplikace
Reeloo (diskuse | příspěvky)
m Upřesnění nízkého/vysokého tarifu
Řádek 4: Řádek 4:
== Elektrický bojler ==
== Elektrický bojler ==
Elektrický bojler, odborně '''elektrický ohřívač'''.
Elektrický bojler, odborně '''elektrický ohřívač'''.
Elektřina se mění v topné spirále na teplo, která ohřívá vodu v zásobníku. Bojlery mohou být maloobjemové, které se využívají v místech s malou spotřebou teplé vody (kuchyně, málo používaná umyvadla...) a na velkoobjemové, které většinou zásobují více odběrných míst. Velkoobjemové i některé maloobjemové bojlery se připojují na zvláštní okruh, který je blokován distributorem elektrické energie v době s vysokou spotřebou a je spouštěn v době přebytku elektřiny v síti. V této době (tzv. [[noční proud]], 2 časové úseky během 24) je sazba za elektřinu několikanásobně nižší než mimo ni ([[denní proud]]).
Elektřina se mění v topné spirále na teplo, která ohřívá vodu v zásobníku. Bojlery mohou být maloobjemové, které se využívají v místech s malou spotřebou teplé vody (kuchyně, málo používaná umyvadla...) a na velkoobjemové, které většinou zásobují více odběrných míst. Velkoobjemové i některé maloobjemové bojlery se připojují na zvláštní okruh ([[HDO]]), který je blokován distributorem elektrické energie v době s vysokou spotřebou a je spouštěn v době přebytku elektřiny v síti. V této době (tzv. [[nízký tarif]], 2 - 3 časové úseky během dne) je sazba za elektřinu několikanásobně nižší než mimo ni ([[vysoký tarif]]).
{{Commonscat}}
{{Commonscat}}



Verze z 31. 12. 2015, 01:17

Tři vertikální bojlery vedle sebe

Bojler (z anglického boiler od slova boil, vařit) je zásobníkový ohřívač vody (taky označovaný jako ohřívač TUV - teplé užitkové vody). Má podobu tlakové nádoby uložené většinou nastojato (vertikálně), ale někdy i naležato (horizontálně). Zdroj tepla může být rozličný – např. elektřina, plyn, pára, teplá voda apod. Podstatou je akumulace ohřáté vody. Ohřívací těleso se nachází ve spodní části, ohřátá voda se odebírá z části horní. Přítok studené vody bývá upraven tak, aby nedocházelo k nežádoucímu promísení s již ohřátou vodou. Bojler musí být vybaven zabezpečovacím zařízením, zejména pojistným ventilem, sloužícím k odvedení přetlaku při případné poruše - nevypnutí topného tělesa. Často bývá doplněn též čidlem, podle jehož údajů se automaticky zapíná či vypíná ohřev vody.

Elektrický bojler

Elektrický bojler, odborně elektrický ohřívač. Elektřina se mění v topné spirále na teplo, která ohřívá vodu v zásobníku. Bojlery mohou být maloobjemové, které se využívají v místech s malou spotřebou teplé vody (kuchyně, málo používaná umyvadla...) a na velkoobjemové, které většinou zásobují více odběrných míst. Velkoobjemové i některé maloobjemové bojlery se připojují na zvláštní okruh (HDO), který je blokován distributorem elektrické energie v době s vysokou spotřebou a je spouštěn v době přebytku elektřiny v síti. V této době (tzv. nízký tarif, 2 - 3 časové úseky během dne) je sazba za elektřinu několikanásobně nižší než mimo ni (vysoký tarif). Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu bojler na Wikimedia Commons

Související články