Vysoký tarif

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vysoký tarif (VT), dříve označovaný jako denní proud, je označení pro elektrickou energii, za kterou platí spotřebitel plnou cenu. Vysoký tarif se spolu s nízkým tarifem (NT) používá pouze u dvoutarifní sazby odběru elektrické energie. U 2 jednotarifových distribučních sazeb (D01d a D02d) odběratelé čerpají proud po celou dobu pouze ve vysokém tarifu.[1]

Vysoký tarif je platný pouze v určitý čas během dne. Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem je prováděno pomocí hromadného dálkového ovládání. Samotné přepínání a přesné časy nízkého a vysokého tarifu určuje distributor elektřiny a je rozdílné pro jednotlivé regiony.

Důvod zavedení vysokého tarifu[editovat | editovat zdroj]

Hlavním důvodem zavedení vysokého a nízkého tarifu je regulace spotřeby elektrické energie. Během vysokého tarifu jsou z provozu vyřazeny spotřebiče s vysokou spotřebou elektrické energie.

Odběratel, který má dvoutarifní sazbu, je povinen během vysokého tarifu blokovat spotřebiče s vysokou spotřebou. Jde například o zařízení pro ohřev vody nebo vytápění.

Pojmenování jednotlivých tarifů v rámci dvoutarifové sazby se může mezi jednotlivými dodavateli elektřiny mírně lišit, ale vždy jde v rámci jedné distributorské sítě o stejné časy platnosti vysokého tarifu.[2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Odebíráte málo elektřiny a váháte mezi D01d a D02d? Poradíme, kterou sazbu vybrat. Elektrina.cz [online]. 2015-04-15 [cit. 2019-08-06]. Dostupné online. 
  2. Vysoký tarif Archivováno 28. 2. 2014 na Wayback Machine., Snižujeme