Princip konec-konec: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 8 lety
m
ytypo
m (přidána Kategorie:Principy za použití HotCat)
m (ytypo)
Návrh tohoto principu byl poprvé popsán roku 1981 v publikaci „End-to-end arguments in system design“ od Jeroma H. Saltzera, Davida P. Reeda a Davida D. Clarka. Tvrdili, že spolehlivé systémy mají tendenci vyžadovat ke své správné funkci tento princip, a to navíc k ostatnímu zpracování uvnitř systému. Zdůraznili, že většina funkcí implementovaných na nejnižší úrovni komunikačního systému zvýší náklady všech klientů na vyšších stupních systému, i když tito klienti tyto funkce nepotřebují, a stávají se nadbytečnými, jestliže klienti musí znovu implementovat tyto funkce podle principu end-to-end.
 
To vedlo k modelu „hloupé minimální sítě“ s chytrými terminály, který byl úplně odlišný od předchozího modelu chytré sítě s hloupými teminályterminály.
 
Na příkladu protokolu [[TCP/IP]] lze ukázat, že [[Internet Protocol|IP]] je hloupý, bezstavový protokol, který jednoduše přemisťuje [[datagram]]y sítí, a [[TCP]] je chytrý transportní protokol, poskytující detekci chyb, znovupřenesení, řízení zácepzácpy a řízení toku podle principu end-to-end. Síť samotná ([[router]]y) musí pouze podporovat jednoduchou, lehkou IP; na konečných bodech (počítačích) běží TCP, je-li to třeba.
 
Druhým kanonickým příkladem je přenos dat. Každý spolehlivý protokol obstarávající přenos dat a program pro přenos dat by měl obsahovat [[kontrolní součet]], který je zkontrolován až poté, co vše bylo úspěšně zapsáno na disk.

Navigační menu