X.25

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Struktura sítě X.25.

X.25 je standard Mezinárodní telekomunikační unie (ITU, dříve CCITT) popisující rozhraní mezi koncovým zařízením přenosu dat (KZD, obvykle počítač nebo terminál) a zařízením ukončujícím datový okruh (UZD, modem) pro připojení do veřejné datové sítě s přepojováním paketů pomocí vyhrazeného okruhu.

Častěji se zkratkou X.25 označuje libovolná síť, která umožňuje připojení účastníka pomocí standardu X.25. X.25 patří k nejstarším protokolům technologie přepojování paketů a dnes je převážně nahrazen modernějšími technologiemi jako je Frame Relay. X.25 bylo vyvinuto v době, kdy připojení do WAN nebylo příliš spolehlivé. Proto obsahuje spoustu funkcí pro kontrolu chyb a jejich případnou opravu. Tyto funkce však způsobují zbytečné zatížení uzlů sítě. V dnešní době se protokol X.25 zachoval pro provádění některých přenosů, jako například platba kreditní kartou přes terminál a výběr z některých bankomatů.

PSN – Packet Switched Network byl název pro mezinárodní souhrn poskytovatelů připojení X.25, převážně mnohé národní telefonní společnosti. Tento druh připojení se velmi rozmohl v 80. a začátkem 90. let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Protokol X.25 byl vyvinut ve Study Group VII v ITU (dříve CCITT) a do jisté míry založen na mnohých datových projektech, které se v té době začaly hojně objevovat. Těchto mnoho postupných vylepšení a přídavků bylo postupem času přetvořeno ve standard.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Původním záměrem protokolu X.25 bylo vytvořit celosvětovou síť, založenou na principu přepínání paketů. Model X.25 byl založen na tradičním telefonním konceptu vytvoření spolehlivých okruhů skrz sdílenou síť. K tomu používal speciální software, který měl za úkol vytvořit "virtuální hovory" skrz síť. Tyto sítě jsou propojené "Data terminal equipment (DTE)", který vytváří přímé spojení mezi uživateli a tím se síť tváří jako P2P. DTE je v zásadě a velmi zjednodušeně řečeno koncový prostředek, který převádí informace od uživatele na signály připravené na přenos a nebo naopak převádí přijaté signály zpět na digitální informace. Z pohledu dělení podle iniciativy aktivit je DTE klientem, obsluhovaným ze strany zařízení ukončujícího datový okruh (DCE) jako obdobou serveru.

Specifikace X.25 definuje pouze rozhraní mezi předplatitelem (DTE) a samotnou sítí X.25 (DCE). Protokol X.75 velmi podobný protokolu X.25 definuje rozhraní mezi dvěma sítěmi X.25. Ani jeden z těchto protokolů nedefinuje, jak síť funguje interně – mnoho síťových implementací X.25 používá protokoly velmi podobné X.25 a X.75, ale některé používají velmi rozdílné protokoly. Neexistence standardu je dána tím, že v době vzniku protokolu ještě neexistoval referenční model OSI, a proto se mohou jednotlivé implementace velmi lišit. ISO ekvivalentem X.25 je ISO 8208, je stejný jako X.25, ale navíc přidává možnost přímého propojení mezi dvěma předplatiteli DTE.

Typy paketů X.25[editovat | editovat zdroj]

Typ Paketu DTE -> DCE DCE -> DTE VC PVC
Vytvoření a zrušení spojení Odchozí volání Příchozí volání X
Volání akceptováno Volání spojeno X
Požadavek na ukončení spojení Indikace ukončení X
Potvrzení ukončení Potvrzení ukončení X
Přenos dat a přerušení Data Data X X
Přerušení Přerušení X X
Potvrzení přerušení Potvrzení přerušení X X
Řízení toku dat a reset RR (kladné potvrzení a připravenost pro další data) RR X X
RNR (kladné potvrzení a nepřipravenost pro další data) RNR X X
REJ (záporné potvrzení) X X
Požadavek resetu Indikace resetu X X
Potvrzení resetu Potvrzení resetu X X
Restart Požadavek na restart Indikace restartu X X
Restart Potvrzení restartu Potvrzení restartu X X
Diagnostika Diagnostika X X
Registrace Požadavek registrace Potvrzení registrace X X

X.25 dnes[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době se s X.25 můžeme stále setkat, avšak je dramaticky na sestupu a je nahrazována modernějšími technologiemi, jako např. ISDN, Frame Relay, ATM, ADSL. Za moderního pokračovatele X.25 pak bývají považovány sítě MPLS. I přes to bývá X.25 jediným možným datovým spojením v některých rozvojových zemích, protože může velmi levně zpřístupnit Internet.

Rozdíl mezi X.25 a Frame Relay[editovat | editovat zdroj]

Zatímco X.25 je protokolem síťové vrstvy, Frame Relay je protokol linkové vrstvy OSI. Frame Relay je datagramovou službou, tj. doručení rámců není garantováno. X.25 si ukládá data, která nestačí zpracovat, do paměti a postupně je odesílá dále. Společnou vlastností je vytváření virtuálních okruhů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FRIEND, George E., John L. Fike, H. Charles Baker, John C. Bellamy, 1988. Understanding Data Communications. 2.. vyd. Indianapolis: Howard W. Sams & Company. Dostupné online. ISBN 0-672-27270-9. 
  • POOCH, Udo W., William H. Greene, Gary G. Moss. Telecommunications and Networking. Boston: Little, Brown a Company, 1983. Dostupné online. ISBN 0-316-71498-4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]