Celulóza: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 6 lety
m (uvozovky kolem identifikátoru reference, kosmetické úpravy za použití AWB)
Struktura celulózy je vytvářena nerozvětvenými řetězci asi 500&nbsp;jednotek&nbsp;D-glukózy. Dlouhé nevětvené [[polymer]]y celulózy v buněčných stěnách rostlin vytváří vyšší struktury – tzv. [[mikrofibrila|mikrofibrily]]. To jsou v tahu velmi pevná vlákna složená z mnoha molekul celulózy spojovaných [[vodíkový můstek|vodíkovými můstky]]. Obvykle však není celulóza jedinou složkou buněčných stěn, ty totiž obsahují mezi mikrofibrilami i např. [[xyloglukan]]y, [[pektin]]y a případný [[lignin]].<ref name="votrubov"á>Votrubová, O.: Anatomie rostlin, skriptum, Karolinum, Praha 1996</ref>
 
Uspořádání mikrofibril určuje směr růstu buňky. pokudPokud jsou v části uspořádány rovnoběžně buňka roste ve směru kolmém na směr mikrofibril.
 
Syntézu celulózy (z aktivované formy glukózy, tzv. [[UDP-glukóza|UDP-glukózy]]) provádí enzym [[celulózasyntáza]], který je součástí [[plazmatická membrána|membrány rostlinné buňky]]. Je to velký komplex, který zároveň syntetizuje vždy 36&nbsp;vláken. Ty se okamžitě spojují do kompaktní mikrofibrily a vytváří vazby s buněčnou stěnou. Pohyb komplexu plazmatickou membránou určuje směr uložení mikrofibrily ve stěně.
Anonymní uživatel

Navigační menu