Souostroví Yasawa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zátoka Yalobi, Waya

Souostroví Yasawa je skupina přibližně 20 vulkanických ostrovů v západní části Fidži. Zabírá rozlohu přibližně 135 km².

Poloha a charakter území[editovat | editovat zdroj]

Souostroví se skládá z šesti hlavních ostrovů a řady malých ostrůvků. Táhne se severovýchodním směrem v délce více než 80 kilometrů, asi 40 kilometrů severozápadně od Lautoky. Souostroví je vulkanického původu. Je velmi hornaté s vrcholky dosahujícími od 250 do 600 metrů. Jediným bezpečným místem pro proplutí je mezi ostrovem Yasawa (největším z souostroví) a ostrovem Round Island, jež je 22 kilometrů na severovýchodě.

Ekonomie a kultura[editovat | editovat zdroj]

Turistický průmysl nabírá na významu. Pro návštěvu ostrovů je nutné povolení s výjimkou ostrova Tavewa. Vesnice Yasawa i Rara na ostrově Yasawa je domovem Tui Yasawa, hlavního náčelníka souostroví. Největší vesnicí je Nabukeru.

Nanuya Levu, také známý jako Želví ostrov, je jedním z nejznámějších fidžijských letovisek. Na tomto ostrově, jež je v soukromém vlastnictví, se roku 1980 natáčel romantický film Modrá laguna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

William Bligh, důstojník britských námořních sil, byl prvním známým evropanem který v roce 1789 souostroví spatřil. Po něm ostrovy navštívil roku 1794 kapitán Barber na lodi HMS Arthur. Ostrovy nebyly zmapovány až do roku 1840, kdy byly prozkoumány a zmapovány expedicí spojených států, vedenou Charlesem Wilkesem.

V 19. století byly ostrovy proslulé díky Tonžským pirátům a zůstaly nepovšimnuty okolním světem až do II. světové války, kdy na nich vojska Spojených států zřídila komunikační centrálu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]