Solomon Michoels

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Solomon Michoels
Solomon Mikhoels 1936.jpg
Narození 4.jul. / 16. března 1890greg.
Daugavpils
Úmrtí 13. ledna 1948 (ve věku 57 let)
Minsk
Příčina úmrtí silniční dopravní nehoda
Místo pohřbení Donský hřbitov
Zaměstnavatel Moscow State Jewish Theater
Ocenění Stalinova cena
medaile Za udatnou práci za velké vlastenecké války 1941–1945
národní umělec RSFSR
národní umělec SSSR
Leninův řád
… více na Wikidatech
Děti Natalia Michoels
Nina Michoels
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Solomon Michajlovič Michoels (rusky Соломон Михайлович Михоэлс, 16. března 189013. ledna 1948) byl sovětský divadelní herec židovského původu a ředitel Moskevského státního židovského divadla. Působil jako předseda Židovského antifašistického výboru během druhé světové války. Po válce upadl v nemilost Stalina, který ho nakonec nechal zavraždit.

Michoels, narozen jako Šlojme Vovsi, studoval práva v Petrohradě. V roce 1918 začal hrát v divadle, kde se pokusil vytvořit národní židovské divadlo v Rusku založené na jidiš. V roce 1920 odešel do Moskvy.

Michoels zpočátku byl řadovým hercem, od roku 1928 byl ředitelem divadla. Během třicátých let se ocitl v ohrožení, protože udržoval kontakty s oběťmi Stalinových čistek. Přesto aktivně podporoval Stalina proti Hitlerovi, a v roce 1942 se stal předsedou Židovského antifašistického výboru. Cestoval kolem světa a scházel se se židovskými společnostmi, které měly povzbuzovat Sovětský svaz proti Třetí Říši.

Po válce začal Stalin být čím dál víc paranoidním a začal zatýkat židy. Národní židovské divadlo nechal zavřít a několik herců odsoudit k trestu smrti a popravit.

Michoels byl v té době v Minsku. Přesto ho agent Pavel Sudoplatov vypátral a jeho pomocníci Michoelse utloukli k smrti. Jeho tělo poté nechali přejet nákladním autem, aby jeho smrt vypadala jako po dopravní nehodě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Solomon Mikhoels na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]