Pavel Sudoplatov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pavel Sudoplatov
Pavel Sudoplatov
Pavel Sudoplatov
Narození 7. července 1907
Melitopol
Úmrtí 26. září 1996 (ve věku 89 let)
Rusko a Moskva
Povolání spisovatel
Ocenění medaile Za vítězství nad Japonskem
medaile Za vítězství nad Německem
Řád rudého praporu
Leninův řád
Řád Vlastenecké války I. stupně
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Anatoljevič Sudoplatov (rusky Па́вел Анато́льевич Судопла́тов, 7. července 1907, Melitopol, Ruské impérium26. září 1996, Moskva, Rusko) byl sovětský generál a špion. Byl zapleten do vražd mnoha ruských disidentů, např. Lva Trockého.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Melitopolu ruské matce a ukrajinskému otci. V roce 1921 se spojil s Čekou, a v roce 1927 se stal členem ukrajinské OGPU. V roce 1928 se oženil.

Roku 1933 se Sudoplatov přesunul do Moskvy. V roce 1938 na Stalinův přímý rozkaz osobně zavraždil ukrajinského nacionalistického vůdce Jevhena Konovalece tak, že mu dal krabici čokolád s nastraženou bombou. Poté odjel do Španělska, kde pracoval jako špion pro SSSR a pomáhal tamním partyzánům při občanské válce.

Na sklonku roku 1938 se Sudoplatov stal úřadujícím členem správní rady zahraničního oddělení NKVD. Jen těsně unikl Sudoplatov čistkám.

V roce 1941 byl Sudoplatov členem skupinek sabotujících nacistické operace. Roku 1942 byl členem 4. vedení NKVD

Zatčení, soud a vězení[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Stalina a pádu Lavrentije Beriji byl Sudoplatov 21. srpna 1953 zatčen. Dočasně byl dán do pracovního tábora. Teprve roku 1958 začal jeho proces. Byl obviněn ze zločinů proti lidskosti a z údržby Trávicí laboratoře Sovětskéch tajných bezpečností. Byl odsouzen na 15 let vězení. V roce 1968 byl propuštěn.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Po propuštění pracoval krátce jako překladatel a psal historické články o své práci během druhé světové války. V roce 1992 byl plně rehabilitován.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pavel Sudoplatov na anglické Wikipedii.