Smíchovský přístav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova přístavního dozoru
Smíchovský přístav od jihu

Smíchovský přístav byl vybudován na Smíchově v Praze v letech 18991903 jako ochranný vorový přístav. Podnětem k výstavbě přístavu byla katastrofální povodeň z roku 1890 (zejména poškození Karlova mostu strženými vory). Práce zahájilo podnikatelství Vojtěcha Lanny dne 11. října 1899 a dokončilo je v roce 1903.

Vytěžením 605 200 m³ zeminy vznikl přístavní bazén, který oddělil území Císařské louky od smíchovského břehu. Příjezd na takto vytvořený ostrov zajišťovala dvojice ocelových mostů (silniční a železniční most, železniční byl později snesen).

Plocha přístavu je 137 700 m² při délce 1 400 m a maximální šířce 110 m. Bazén byl vyhlouben na 110 a 150 cm. Při horním vjezdu je budova přístavního dozoru. Náklady na stavbu činily 2 miliony zlatých. Přístav byl považován za tak významné dílo, že jej 19. dubna 1907 osobně navštívil císař František Josef I.

Přístav byl se souhlasem panovníka pojmenován přístav císaře Františka Josefa. Později se funkce přístavu změnila na přístav obchodní, ochranný a zimní. Změněn byl rovněž název na přístav Smíchov.

V současnosti se zde nachází přístav malých plavidel, tábořiště karavanů a sportovní plochy.

Horní vjezd přístavu (pod mostem) je v zúžené části v úrovni bývalé budovy přístavního dozoru trvale přehrazen. V severní části ostrova přístavní rameno Vltavy překonával přívoz, který byl po několika přerušeních obnoven 31. března 2012 (Přívoz Kotevní - Císařská louka - Výtoň). Územní plán obsahuje záměr vybudovat v těchto místech lávku ze Smíchova na Císařskou louku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]