Sloup krále Zikmunda III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sloup krále Zikmunda III.
Základní údaje
AutorAgostino Locci
Rok vzniku1644
Kód památky622
Popis
Výška22 m
Materiálbronz
žula
mramor
Umístění
UmístěníCastle Square
StátPolskoPolsko Polsko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sloup krále Zikmunda (pol. Kolumna Zygmunta III Wazy, Kolumna Zygmuntowska) je památník krále Zikmunda III. nacházející se na Hradním náměstí před královským hradem ve Varšavě, kde tvoří jednu z dominant Varšavy. Zikmundův sloup je nejstarší světskou památkou ve Varšavě.

Barokní sloup byl postaven v roce 1644 králem Vladislavem IV. na počest jeho otce, jenž v roce 1596 ustanovil za polské hlavní město Varšavu, namísto dosavadního Krakova. Inspirací tomuto pomníku byl sloup Panny Marie před Bazilikou Panny Marie Sněžné v Římě.

Sloup byl postaven podle návrhu architekta Constantina Tencally. Socha, vytvořená italským sochařem Clementem Mollim, zobrazuje krále v rytířské zbroji, držíce v jedné ruce šavli a ve druhé velký kříž. Odlitek sochy zhotovil Daniel Tym. K podstavci jsou připevněny čtyři desky, které uvádí královy největší úspěchy.

Dřík sloupu, původně vyrobený z měkkého slepence, byl v letech 1885–1887 nahrazen žulovým dříkem. V průběhu Varšavského povstání v roce 1944 byl sloup svržen. O pět let později, při obnovení v roce 1949, byl vyroben nový ze žuly dodané ze Střegomského pohoří ve Slezsku. Slavnostní otevření zrekonstruovaného pomníku se uskutečnilo 22. července 1949.

Bronzová deska v podstavci sloupu nese nápis:

"Zikmund III., z moci svobodné volby král polský, z titulu dědictví, nástupnictví a práva král švédský, milující mír a slávu, první mezi králi, všem rovný ve válkách a vítězstvích, podrobil si vládce moskevské, jejich město a zemi dobyl, vojsko porazil, nazpět získal Smolensk, pod Kotynem sílu Turecka zlomil, vládl čtyřicet čtyři let, jako čtyřicátý čtvrtý král."

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]