Přeskočit na obsah

Slezská vysočina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wyżyna Śląska

Nadřazená jednotkaWyżyna Śląsko-Krakowska (Slezsko-krakovská vysočina)

SvětadílEvropa
StátPolskoPolsko Polsko
Opolské vojvodství, Slezské vojvodství, Malopolské vojvodství
Map
PovodíOdra, Visla
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slezská vysočina (polsky Wyżyna Śląska; polské geografické značení 341.1) je geografický makroregion - vysočina v jižním Polsku. Zahrnuje jižní část vysočiny Wyżyna Śląsko-Krakowska (Slezsko-krakovská vysočina), která je západní částí geomorfologické provincie Wyżyny Polskie (Polské vysočiny). Rozkládá se v Opolském vojvodství, Slezském vojvodství a Malopolském vojvodství. Její název souvisí se historickým regionem Slezsko.[1][2]

Geografie a členění vysočiny[editovat | editovat zdroj]

Wyżyna Śląską se dělí na mezoregiony (geomorfologické oblasti):

Nejvyšším geografickým bodem je Góra Świętej Anny (německy Sankt Annaberg v regionu Chełm) s nadmořskou výškou 408 m, která se nachází v obci Góra Świętej Anny (Hora svaté Anny). Nachází se zde také Nachází se zde také písečná poušť Pustynia Błędowska a množství chráněných oblastí.

Průmysl a osídlení[editovat | editovat zdroj]

Wyżyna Śląska je nejprůmyslovější oblastí Polska a patří také mezi nejvíce osídlené a nejvíce znečištěné regiony Polska. Souvisí to s výskytem nerostného bohatství, zejména černého uhlí, kamene a rud. Je zde mnoho dolů, elektráren a továren. Největším městem jsou Katowice (Katovice), které jsou také největším městem Horního Slezska a Slezského vojvodství.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Wyżyna Śląska tvoří rozvodí veletoků povodí Odry a povodí Visly, které patří do úmoří Baltského moře. Říční síť je řidká a s vyšším stupněm znečištění. Hlavní řeky jsou Visla, Odra, Przemsza a Brynica.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wyżyna Śląska – krajobraz przemysłowy. zpe.gov.pl [online]. [cit. 2022-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-08-18. 
  2. Wyżyna Śląsko-Krakowska – region fizycznogeograficzny – IBR wiki. ibrbs.pl [online]. [cit. 2022-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-09-05.