Slavizace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Slavizace, slovanizace či slavicizace, poslovanštění je termín označující přechod na slovanskou kulturu nebo jazyk, zpravidla současně. Zpravidla spočívá v převzetí jazyka a kultury některého slovanského národa neslovanským národem resp. obyvatelstvem. Nejedná se tedy o změnu u již slovanského obyvatelstva, jako byla rusifikace ukrajinských nebo polských obyvatel nebo naopak.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

Na Balkáně k ní docházelo v 7. a 8. století,[1] např. výrazně v První bulharské říši. Slavizaci obyvatel následně doprovází christianizace.

20. století[editovat | editovat zdroj]

Adolf Hitler označil za slavizaci pohraničí Rakouska a Německa příliv ze zahraničí vlivem sezonních prací,[2] vinil z toho například Habsburky. Vyřešit to měl Generalplan Ost.

Obdobně pod tento souhrnný pojem patří rusifikace oblastí pod ruským a sovětským vlivem např. na Krymu, Kaliningradské oblasti, pobaltských zemí či zemí střední Asie. Obdobně proběhlo popolštění východnách oblastí Německa po 2. světové válce i počeštění Sudet po vyhnání Němců ve stejné době.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://is.muni.cz/th/189154/ff_b/_2__Bakalarska_prace_-_hlavni_cast.doc - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ HISTORICKÉ ÚDAJE OCHRIDSKO PRESPÁNSKÉ OBLASTI
  2. http://www.hermelinek.cz/2005/060512.aspx - MALOST A VELIKOST ADOLFA HITLERA ANEB MEIN KAMPF