Skotský náhorní skot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Skotský náhorní skot (Highland Cattle)
Diablotin of Antonennia.JPG
Základní informace
Země původu [[Skotsko]]
Stupeň prošlechtění primitivní plemeno
Směr užitkovosti masné plemeno
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce minimálně 650 kg[1]
Hmotnost samice minimálně 400 kg[1]
Výška samce † 120 cm[1]
Výška samice † 110 cm [1]
Barva hnědá , černá, žíhaná („brindle“), šedobéžová ("dun"), stříbrná, blond
Klasifikace a standard
Plemenná skupina pratuří plemena
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Skotský náhorní skot neboli highland cattle je velmi tvrdé a odolné plemeno skotu. Již z jeho názvu je patrné, že pochází ze Skotska, původní oblast chovu zahrnuje západní a střední Skotsko a Hebridy.[2] Archeologické nálezy prokázaly jeho existenci již v 6. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Highland je původním plemenem skotu. I v moderní době je udržováno v nezměněné podobě a nedošlo ani ke křížení s jinými plemeny,[2] takže je v současnosti významnou genovou rezervou.[1] Ve Velké Británii byl chovatelský svaz náhorního skotu založen už v roce 1884 a v následujícím roce byla první zvířata zapsána v plemenné knize.[2] V současnosti jsou největší populace skotského náhorního skotu chovány ve Spojených státechKanadě, v Austrálii[1] a v Evropě je toto plemeno nejvíce chované v Německu,[2] dále v Rakousku, Francii a ve Švýcarsku.[1] Skotský náhorní skot byl dovezen též do České republiky, a to po roce 1991.[1]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Skotský náhorní skot má tělo malého tělesného rámce. Kohoutková výška by se měla pohybovat mezi 115-120 cm u krav, u býků 125-130 cm.[2] Dospělé krávy dosahují hmotnosti mezi 420-520 kg, býci mívají 650-750 kg.[2] Porážkové váhy 350-400 kg dosahují zvířata ve dvou letech. Základní zbarvení je hnědočervené, mohou se však vyskytovat i různé barevné rázy od plavé až po černou. Celé tělo je pokryto dlouhou, hustou srstí. Hlava je relativně malá, široká s dlouhými rohy, krk má být krátký a silný, končetiny krátké, pevné se širokými paznehty. Plec, zadní kýtahřbet musí být dobře osvalené, pánev je široká a méně osvalená.

Užitkovost[editovat | editovat zdroj]

Skotský náhorní skot je plemeno s masnou užitkovostí. Nevyznačují velkou růstovou schopností - průměrný denní přírůstek se běžně pohybuje je okolo jednoho kilogramu (v zimním období vlivem sníženého metabolismu 0,2-0,4 kg), proto nejsou vhodní do intenzivního výkrmu. Toto plemeno je charakteristické zejména kvalitou masa s nízkým obsahem tukucholesterolu. Maso je jemné, šťavnaté, podobné divočině a je žádané hlavně na steaky. Skotský náhorní skot je pozdní plemeno (první otelení krávy je až kolem 4. roku), ale také dlouhověké (mohou se dožívat až 18 let).[1] Samice se vyznačují snadnými porody a dobrou mateřskou péčí,[2] proto se skotský náhorní skot používá ke křížení s masnými a kombinovanými plemeny, zejména s herefordskýmčeským strakatým skotem.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Skotský náhorní skot je velmi nenáročné plemeno. Hodí se zejména do horských a podhorských oblastí, kde se chová celoročně na pastvě. Pokud je pastva přiměřeně zatížena, nemusí se zvířata ani dokrmovat. Je ovšem nutné zajistit neustálý přístup k vodě. Vzhledem k jejich dlouhé srsti je potřeba highlandům zejména v letních měsících umožnit schovat se do stínu. K rozmnožování se používá nejčastěji kvalitní býk k přirozené plemenitbě.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h i Šlechtitelský program plemene Highland [online]. Český svaz chovatelů masného skotu, [cit. 2013-01-26]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c d e f g SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Překlad Suchánek Bohumil (část skot). Praha : Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. Kapitola Plemena skotu, s. 62.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Praha : Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. (česky)  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]