Skokan skvrnkovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Skokan skvrnkovaný

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: obojživelníci (Amphibia)
Řád: žáby (Anura)
Čeleď: skokanovití (Ranidae)
Rod: skokan (Rana)
Binomické jméno
(Rana pretiosa)
Baird & Girard, 1853
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skokan skvrnkovaný (Rana preciosa) je žába z čeledi skokanovitých.

Její tělo dosahuje délky 4 až 10 centimetrů, samice jsou pak mírně větší než samci. Jejich barva může být zelená až červenavě hnědá, na hlavě a zádech pak mají černé skvrnky. Na bocích je skokan skvrnkovaný načervenalý až lososový a jeho potravu tvoří především mouchy a malé ryby.

Do rozšíření skokana skvrnkovaného patří americké státy Washington (okres Thurston) a Oregon (okresy Deschutes, Lane a Klamath) a kanadská provincie Britská Kolumbie. Dříve se nacházel i v Kalifornii, kde byl ovšem vyhuben. Na území svého rozšíření je spatřena jen vzácně, jejím přirozeným prostředím jsou mělké močály se sezónní nebo permanentní přítomností vody. Množení probíhá v mělkých částech močálů, kde je vegetace buď řídká nebo krátká. Jedná se o vysoce vodomilného živočicha, jehož úbytek může mít na svědomí změněná hydrologie, výskyt invazivních rostlin nebo predace rybami.

Skokan skvrnkovaný má dva poddruhy, jedním je Rana pretiosa luteiventris (Columbia spotted frog), druhým Rana pretiosa pretiosa.

Několik organizacích spojených se Severozápadní aliancí zoologických zahrad a akvárií pracuje na projektech obnovení populace skokana skvrnkovaného. Patří mezi ně Vancouver Aquarium, Greater Vancouver Zoo, Woodland Park Zoo nebo The Evergreen State College. O zlepšení životního prostředí tohoto druhu se snaží i několik místních školních skupin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oregon spotted frog na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]