Sklon rotační osy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sklon rotační osy Země se pohybuje mezi 22,1 a 24,5°. Jevu, který způsobuje fluktuaci mezi těmito hodnotami, se říká nutace.

Sklon rotační osy (též úhlová inklinace, úhlový sklon) je v astronomii odchylka rotační osy vesmírných těles (objektů Sluneční soustavy, popř. soustavy jiné hvězdy) od roviny, po které kolem své hvězdy obíhají (oběžná rovina).

Sklon rotační osy daného vesmírného objektu se vyjadřuje v úhlových stupních jako odchylka jeho rotační osy od kolmice jeho oběžné roviny.

Význam míry sklonu rotační osy u Země[editovat | editovat zdroj]

Míra sklonu rotační osy u Země přímo souvisí se vzdáleností obou obratníků od rovníku, stejně jako obou polárních kruhů od pólů. Tím určuje oblast tropického podnebného pásu (oblastí, kde Slunce může svítit na zemský povrch ze zenitu) a polárních oblastí (míst, kde nastává polární den a polární noc). Sklon zhruba 23,5° u Země způsobuje střídání ročních období v mírném pásu a období sucha a dešťů v pásu tropickém. Sklon osy se s časem ale periodicky mírně mění, což mimo jiné způsobuje i změny podnebí v oblasti Sahary.[1]

Pokud by se sklon rotační osy Země blížil 0°, Slunce by bylo v zenitu vždy v oblasti na rovníku a ani na pólech by nedocházelo k polárním nocím/dnům. Podnebí, srážky a průměrné teploty byly určeny hlavně zeměpisnou šířkou (bez ohledu na roční období) a formy života na Zemi by neměly důvod přizpůsobovat se změnám ročních období, neboť by tyto nenastávaly. Pokud by se naopak sklon rotační osy Země blížil 90°, přijímala by jedna polovina povrchu Země po dobu půl roku sluneční světlo, zatímco druhá by mu byla skryta a tento stav by se navzájem v průběhu roku střídal. Organismy na Zemi s těmito parametry by se musely přizpůsobit takto pomalému střídání.

Sklon rotační osy významných vesmírných objektů[editovat | editovat zdroj]

Dopad slunečních paprsků na Zemi během různých ročních období
Objekt Sklon rotační osy (°)
Merkur ~0,01
Venuše (planeta) 177,36
Země 23,439281
Měsíc 1,5424
Mars (planeta) 25,19
Ceres ~4
Pallas ~60
Jupiter 3,13
Saturn 26,73
Uran 97,77
Neptun 28,32
Pluto 119,61
Eris neznámý

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Axial tilt na anglické Wikipedii.

  1. CHU, Jennifer. Study shows the Sahara swung between lush and desert conditions every 20,000 years, in sync with monsoon activity. phys.org [online]. 2019-01-02 [cit. 2022-01-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]