Sklípkan kadeřavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSklípkan kadeřavý
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen klepítkatci (Chelicerata)
Třída pavoukovci (Arachnoidea)
Řád pavouci (Aranidea)
Podřád sklípkani (Mygalomorphae)
Čeleď sklípkanovití (Theraphosidae)
Rod brachypelma (Brachypelma)
Binomické jméno
Brachypelma albopilosum
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sklípkan kadeřavý (Brachypelma albopilosum) je sklípkan žijící v tropických lesích Kostariky, Nikaraguy a Hondurasu. Vzhledem ke své mírné povaze a velmi snadnému chovu patří mezi nejběžnější druhy chované v zajetí. Mláďata rostou poměrně rychle a při optimálním krmení a teplotě 25- 28 °C dospívají během 2-3 let. Velikost dospělé samice je 7-8 cm (délka těla bez končetin), samci mohou být o 1-2 cm menší.

Na rozdíl od ostatních zástupců rodu Brachypelma je tento sklípkan tmavě hnědý s bílými nebo světle hnědými kudrnatými chloupky na zadečku a končetinách. Světle hnědé nebo zlaté chloupky mají pavouci pocházející z Hondurasu, bíle a více kudrnaté zase pavouci z Kostariky a Nikaraguy. V nedávné době se proto objevily v odborné literatuře domněnky, že se může jednat o dva odlišné druhy. Vzhledem k podobnosti však bude třeba pro potvrzení nebo vyvrácení této domněnky genetická analýza.

Stejně jako u ostatních druhů rodu Brachypelma se i zde jedná se poměrně klidného sklípkana, který se brání pouze vyčesáváním chloupků ze zadečku. Ty jsou velmi jemné a snadno se zabodávají do kůže a sliznic a vyvolávají svědění, pálení a případně i alergické reakce. Jen velmi vzácně může i kousnout, ale jeho jedovatost není nijak zásadní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]