RÜCKL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Sklárny Nižbor)
Jump to navigation Jump to search
RÜCKL
Právní forma akciová společnost
Založeno 1903
Zakladatel Antonín Rückl
Sídlo Nižbor
Souřadnice sídla
Počet poboček Lánská 141, Nižbor
Oficiální web https://www.ruckl.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na areál sklárny v Nižboru
Vybrušování jednotlivých částí skleněného výrobku ve sklárně v Nižboru

RÜCKL [1][2] je sklárna, která se nachází v obci Nižbor nedaleko Berouna. Byla založena v roce 1903 Antonínem Rücklem,[3] členem staré rodiny sklářů, jejíž kořeny je možno vysledovat až do roku 17. století.[4] Sklárna se brzo stala známou v celé Evropě, v několika zemích měla i své zastoupení.[4] V té době Rücklové vlastnili ještě sklárnu ve Včelničce a Skalici.[3] Nižborská sklárna je nejmladší, a jedinou stále fungující sklárnou, která vznikla díky této rodině. V roce 1945 byla zestátněna[3] a v roce 1965 začleněna pod uskupení Sklárny Bohemia.[zdroj?] Po revoluci v roce 1992 pak sklárnu zprivatizoval pravnuk Antonína Rückla Jiří Rückl a založil akciovou společnost.[4] V současné době vyrábí sklárna ručně broušený křišťál.[zdroj?] Sklárna je v Česku známá tím, že vyrábí řadu různých státních ocenění (např. ocenění královně Alžbětě II. či Janu Pavlovi II.).[zdroj?] Sklárnu je také možné navštívit a prohlédnout si celou její výrobu, od hutě přes brusírnu. Návštěvníci se tak mohou seznámit s autentickou výrobou ručně foukaného a ručně broušeného skla. Ale mimo jiné se zde vyrábí i výrobky pomocí lisu, a tyto výrobky jsou poté celoskleněné, nikoli duté.

V současné době[kdy?] má sklárna necelých 150 zaměstnanců.

Výroba skla[editovat | editovat zdroj]

Nejprve v hutní hale s pecí dochází k tavení střepů (60%) a směsi chemických látek (40%) v plynových pecích při teplotě 1450 °C na sklovinu. Ta je následně nabírána sklářskými píšťalami. Skláři pak foukají sklo do forem mnoha tvarů a velikostí. K tomu se používají převážně vlastnoručně vyřezávané formy z bukového, či hrušňového dřeva. Ty se mohou asi sto-padesátkrát využít a poté se musí vyrobit forma nová, jelikož se formy vypalují. Občas se ale používají i formy železné. Následně ho přesouvají na šest až dvanáct hodin do chladící pece (v závislosti na velikosti produktu). Jelikož má vyfouknutý výrobek teplotu kolem 500 °C, musí se pomalu ochladil, aby nepopraskal. Chladící pec má v sobě posuvný pás, díky kterému je možné ochlazovat více výrobků zároveň.

Pukárna[editovat | editovat zdroj]

Další částí je pukárna, kde se postaví výrobek na otočný talíř a zde jsou poté oddělovány nepotřebné části od vyfouknutého skla pomocí plynového plamínku, či diamantové pily. Po několika minutách přebytečná část praskne a tím se oddělí od finálního výrobku. Tato část se rozbije opět na malé střepy a je využita do dalších výrobků. Díky tomuto přístupu zde probíhá stoprocentní recyklace, díky čemuž nevzniká zcela žádný odpad. Zde také probíhá první kontrola kvality, kde se výrobek kontroluje, zda-li splňuje zavedený standart. Pokud ano, pokračuje na kreslírnu. Pokud kontrolou neprojde, tak se výrobek rozbije na střepy a je opět roztaven.

Broušení skla[editovat | editovat zdroj]

Broušení skla probíhá v brusírně, sem se přivezou již téměř hotové výrobky, kterým chybí pouze drobné detaily. Pomocí bílé barvy se nejprve na kreslírně předkreslí síť, ve které se později brusič orientuje. Vybrušují se zde obrazce diamantovými kotouči různých velikostí. Nejprve se do předkreslené sítě vybrousí větší ornamenty a ozdoby, a postupně se zachází do stále drobnějších detailů. Na jednom výrobku pracuje mnoho brusičů a to proto, aby stále nemusely měnit vzory a kotouče, se kterými pracují, funguje zde manufakturní výroba. V tuto chvíli vypadá výrobek poměrně ošklivě, a to z důvodu, že je na něm stále vidět bílá síť pro orientaci a vše co bylo vybroušeno je matné,nevyleštěné a ostré. V tuto chvíli se výrobek pokračuje na leštírnu, kde se ponoří do směsi kyseliny sírové a chlorovodíkové, poté získá krásnou a vyleštěnou podobu. Zde se několik hodin ponechá. Poté se vyleštěné výrobky vyjmou a vrátí zpět na brusírnu, kde se na nich dobrousí místa a všechny drobné detaily, které se již dále neleští. Poté se výrobek dozdobí, ať už poměrně snadný, tak velmi složitými technikami (např. pískování, zlacení a malování). Hotový výrobek se již jen opláchnou vodou a zabalí, a jsou připraveny k exportu. Více než 90c% výrobků se vyváží do ciziny. Nejčastěji do USA, Arabských emirátů a Japonska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výpis z obchodního rejstříku, vedeného Městským soudem v Praze oddíl B, vložka 5523 [online]. Praha: Ministerstvo spravedlnosti ČR, 2008-10-12 [cit. 2008-11-10]. Dostupné online. 
  2. FAKTURAČNÍ ÚDAJE A KONTAKTY [online]. Nižbor: RÜCKL CRYSTAL a.s., 2008-10-12 [cit. 2008-12-10]. Dostupné online. 
  3. a b c VONDRUŠKA, Vlastimil. Sklářství. Praha: Grada Publishing a.s., 2004. ISBN 80-247-0261-4. Kapitola Topografie současných skláren, s. 193. 
  4. a b c HISTORIE [online]. Nižbor: RÜCKL CRYSTAL a.s., rev. 2008-10-12 [cit. 2008-11-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]