RÜCKL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Sklárny Nižbor)
Skočit na: Navigace, Hledání
Sklárna Nižbor
Právní forma akciová společnost
Zakladatel Antonín Rückl
Sídlo Nižbor
Souřadnice sídla
Počet poboček Lánská 141, Nižbor
Oficiální web www.ruckl.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sklárna RÜCKL v Nižboru nedaleko Berouna

RÜCKL [1][2] je sklárna, která se nachází v obci Nižbor nedaleko Berouna. Byla založena v roce 1903 Antonínem Rücklem,[3] členem staré rodiny sklářů, jejíž kořeny je možno vysledovat až do roku 17. století.[4] Sklárna se brzo stala známou v celé Evropě, v několika zemích měla i své zastoupení.[4] V té době Rücklové vlastnili ještě sklárnu ve Včelničce a Skalici.[3] V roce 1945 byla zestátněna[3] a v roce 1965 začleněna pod uskupení Sklárny Bohemia.[zdroj?] Po revoluci v roce 1992 pak sklárnu zprivatizoval pravnuk Antonína Rückla Jiří Rückl a založil akciovou společnost.[4] V současné době vyrábí sklárna vyrábí ručně broušený křišťál. Převážná část produkce je určena pro zahraniční trhy (USA, Japonsko, Rusko), část pak pro trh český.[zdroj?] Sklárna je v Česku známá tím, že vyrábí řadu různých státních ocenění (např. ocenění královně Alžbětě II. či Janu Pavlovi II.).[zdroj?] Sklárnu je také možné navštívit a prohlédnout si celou její výrobu, od hutě přes brusírnu. Návštěvníci se tak mohou seznámit s autentickou výrobou ručně foukaného a ručně broušeného skla.

Návštěvnické centrum[editovat | editovat zdroj]

Součástí sklárny je i návštěvnické centrum, tedy část provozu přístupná veřejnosti. První přístupnou částí je hutní hala s pecí. Zde dochází k tavení střepů a sklářského kmene v plynových pecích při teplotě 1450 °C na sklovinu. Ta je následně nabírána sklářskými píšťalami. Skláři pak foukají sklo do forem a následně ho přesouvají na několik hodin do chladící pece. Další částí je pukárna, kde jsou oddělovány nepotřebné části od vyfouklého skla pomocí plamene, či diamantové pily. V další části je pak brusírna, kde dochází k broušení celé škály dekorů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výpis z obchodního rejstříku, vedeného Městským soudem v Praze oddíl B, vložka 5523 [online]. Praha: Ministerstvo spravedlnosti ČR, 2008-10-12, [cit. 2008-11-10]. Dostupné online.  
  2. FAKTURAČNÍ ÚDAJE A KONTAKTY [online]. Nižbor: RÜCKL CRYSTAL a.s., 2008-10-12, [cit. 2008-12-10]. Dostupné online.  
  3. a b c VONDRUŠKA, Vlastimil. Sklářství. Praha : Grada Publishing a.s., 2004. ISBN 80-247-0261-4. Kapitola Topografie současných skláren, s. 193.  
  4. a b c HISTORIE [online]. Nižbor: RÜCKL CRYSTAL a.s., rev. 2008-10-12, [cit. 2008-11-10]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]