Skanzen Vysoký Chlumec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skanzen Vysoký Chlumec, pohled z jižní strany na dům č. p. 3 z Arnoštovic, holubník z Pojezdce a dva špýchary z Počepic

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví je pobočkou Hornického muzea Příbram. Je budován od roku 1999 a je ve stadiu postupného rozvoje a rozšiřování. Je umístěn v severní části Vysokého Chlumce v údolí Libíňského potoka, při silnici do Ústupenice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt nového skanzenu zpracovalo v roce 1998 Okresní muzeum v Příbrami, dnešní Hornické muzeum Příbram, jehož je skanzen pobočkou. V témže roce byl pro budoucí skanzen od rodiny Lobkowiczů odkoupen do té doby prázdný pozemek o rozloze 3 hektary.

Do tohoto areálu jsou postupně přemisťovány stavby lidové architektury, kterým by v původních místech hrozil zánik. Výstavba byla zahájena v roce 1999. Jako první byl v roce 2000 převezen a znovu sestaven historický dům z Obděnic. Pro návštěvníky byl zpřístupněn v roce 2002. V roce 2009 zde již stály tři roubené domy, čtyři špýchary, jedno hospodářské stavení, vodní pila, kolna, dva včelíny, sloupový holubník, dva kříže, jeden milník a množství mobilních artefaktů vystavených v interiérech. V následujících letech pak do areálu přibyl vodní mlýn, roubený obytný dům, seník, dvě stodoly a replika kovárny. V současnosti (2018) je ve výstavbě replika dřevěné kapličky se zvoničkou. V konečné fázi má být ve skanzenu 20 až 25 historických budov.

Skanzen je otevřen od dubna do října a vstupné je lidové (v roce 2018 činilo na prohlídku bez průvodce 40 Kč základní a 20 Kč zlevněné, na komentovanou prohlídku s průvodcem pak 60 Kč základní a 30 Kč zlevněné, povolení fotografovat je zpoplatněno 20 Kč).[1] Muzeum také pořádá pravidelné akce jako Masopust, Velikonoce, Den řemesel, Folklorní den a turistický pochod za Jakubem Krčínem.[2]

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]