Skanzen Vysoký Chlumec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Skanzen Vysoký Chlumec, pohled z jižní strany na dům č. p. 3 z Arnoštovic, holubník z Pojezdce a dva špýchary z Počepic

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví je pobočkou Hornického muzea Příbram. Je budován od roku 1999 a je ve stadiu postupného rozvoje a rozšiřování. Je umístěn v severní části Vysokého Chlumce v údolí Libíňského potoka, při silnici do Ústupenice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt nového skanzenu zpracovalo v roce 1998 Okresní muzeum v Příbrami – Hornické muzeum, dnes je skanzen pobočkou Hornického muzea Příbram. V roce 1998 Hornické muzeum Příbram odkoupilo od rodiny Lobkowiczů pozemek o rozloze 3 hektary.

Do skanzenu jsou postupně přemisťovány stavby lidové architektury, kterým by v původních místech hrozil zánik. Výstavba byla zahájena v roce 1999, v roce 2002 byl zpřístupněn první objekt. Jako první byl v roce 2000 převezen a znovu sestaven historický dům z Obděnic, v roce 2009 zde již stály tři roubené domy, čtyři špýchary, jedno hospodářské stavení, vodní pila, kolna, dva včelíny, sloupový holubník, dva kříže, jeden milník a množství mobilních artefaktů vystavených v interiérech. V následujících letech pak do areálu přibyl vodní mlýn, roubený obytný dům, seník, dvě stodoly a replika kovárny. V konečné fázi má být ve skanzenu 20 až 25 historických budov.

Skanzen je otevřen od dubna do října a vstupné je lidové (v roce 2017 činilo na kratší okruh 40 Kč základní, 20 Kč zlevněné, na delší okruh 60 Kč základní, 30 Kč zlevněné, 20 Kč za povolení fotografovat). Muzeum také pořádá pravidelné akce jako masopust, den řemesel, folklorní den a turistický pochod za Jakubem Krčínem.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]