Sivatherium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSivatherium
Stratigrafický výskyt: PliocénPleistocén, asi před 5 miliony až 10 tisíci let
alternativní popis obrázku chybí
Moderní rekonstrukce sivatéria
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád přežvýkaví (Ruminantia)
Čeleď žirafovití (Giraffidae)
Rod Sivatherium
Falconer & Cautley, 1836
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lebka a kostra nohy sivatéria

Sivatherium ("zvíře boha Šivy") je rod vyhynulého žirafovitého sudokopytníka, vyskytujícího se období pliocénu a pleistocénu v pásu od Afriky až po Indii. Jde zřejmě o jednoho z největších přežvýkavců v historii. Jeho výška v plecích činila asi 2,2 metru, celková pak kolem 3 metrů. Hmotnost dosahovala asi 1250 kilogramů a nejspíš i více. Celkově se tento savec podobal okapi i žirafě, čemuž napomáhal pár výrazných růžků na temeni hlavy. Zároveň bylo ale sivatérium vybaveno také nápadnými parohy. Stavba těla byla mohutná, mnohem robustnější než u současného okapi. Sivatéria žila asi před 5 miliony až 10 tisíci lety, některé malby v poušti Sahara a v Indii však ukazují, že poslední zástupci mohli žít ještě před asi 8 tisíciletími. Vědecky byl tento rod popsán v roce 1836 a dnes je rozlišováno několik jeho druhů. Původně byl nesprávně rekonstruován jako savec podobný současným losům.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Falconer, Hugh; Cautley, P. T. (1836). "Sivatherium giganteum, a new fossil ruminant genus, from the valley of the Markanda, in the Sivalik branch of the Sub-Himalayan Mountains". Journal of the Asiatic Society of Bengal: 38–50.
  • Basu, Christopher; Falkingham, Peter L.; Hutchinson, John R. (January 2016). "The extinct, giant giraffid Sivatherium giganteum: skeletal reconstruction and body mass estimation". Biology Letters. 12 (1). doi:10.1098/rsbl.2015.0940.