Sivatherium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSivatherium
Stratigrafický výskyt: PliocénPleistocén, asi před 5 miliony až 10 tisíci let
alternativní popis obrázku chybí
Moderní rekonstrukce sivatéria
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádpřežvýkaví (Ruminantia)
Čeleďžirafovití (Giraffidae)
RodSivatherium
Falconer & Cautley, 1836
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lebka a kostra nohy sivatéria

Sivatherium ("zvíře boha Šivy") je rod vyhynulého žirafovitého sudokopytníka, vyskytujícího se období pliocénu a pleistocénu v pásu od Afriky až po Indii. Jde zřejmě o jednoho z největších přežvýkavců v historii. Jeho výška v plecích činila asi 2,2 metru, celková pak kolem 3 metrů. Hmotnost dosahovala asi 1250 kilogramů a nejspíš i více. Celkově se tento savec podobal okapi i žirafě, čemuž napomáhal pár výrazných růžků na temeni hlavy. Zároveň bylo ale sivatérium vybaveno také nápadnými parohy. Stavba těla byla mohutná, mnohem robustnější než u současného okapi. Sivatéria žila asi před 5 miliony až 10 tisíci lety, některé malby v poušti Sahara a v Indii však ukazují, že poslední zástupci mohli žít ještě před asi 8 tisíciletími. Vědecky byl tento rod popsán v roce 1836 a dnes je rozlišováno několik jeho druhů. Původně byl nesprávně rekonstruován jako savec podobný současným losům.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Falconer, Hugh; Cautley, P. T. (1836). "Sivatherium giganteum, a new fossil ruminant genus, from the valley of the Markanda, in the Sivalik branch of the Sub-Himalayan Mountains". Journal of the Asiatic Society of Bengal: 38–50.
  • Basu, Christopher; Falkingham, Peter L.; Hutchinson, John R. (January 2016). "The extinct, giant giraffid Sivatherium giganteum: skeletal reconstruction and body mass estimation". Biology Letters. 12 (1). doi:10.1098/rsbl.2015.0940.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]