Sirindhorna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSirindhorna
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, stupeň apt
alternativní popis obrázku chybí
Lebka a rekonstrukce hlavy dinosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Ornithopoda
Infrařád Iguanodontia
Nadčeleď Hadrosauroidea
Rod Sirindhorna
Binomické jméno
Sirindhorna khoratensis
Shibata, Jintasakul, Azuma & You, 2015
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sirindhorna (podle princezny „Maha Čakri Sirindhorn“) byl rodem iguanodontního býložravého dinosaura z nadčeledi Hadrosauroidea, žijícího v období spodní křídy (stupeň apt, před 125 až 113 miliony let) na území dnešního severovýchodního Thajska (provincie Nakhon Ratchasima).

Objev[editovat | editovat zdroj]

Fosilie tohoto ornitopodního dinosaura byly objeveny roku 2005 v sedimentech souvrství Khók Kruat a mají stáří kolem 120 milionů let. Ve stejném souvrství byly objeveny také fosilie rodů Psittacosaurus, Ratchasimasaurus a Siamodon. Sirindhorna je rod známý podle nálezu artikulované mozkovny a dalších lebečních prvků, označených pod katalogovým číslem NRRU3001-166 (holotyp). Rodové jméno je poctou thajské princezně Maha Čakri Sirindhorn, která se významně zasloužila o podporu paleontologie v Thajsku v posledních letech. Druhové jméno odkazuje k provincii Nakhon Ratchasima, jinak také zvané Khorat.

Vývojové vazby[editovat | editovat zdroj]

Kladistická analýza ukázala, že se jedná o vývojově primitivního (bazálního) zástupce skupiny Hadrosauroidea. Příbuznými tohoto ornitopoda byly například asijské rody Probactrosaurus a Zuoyunlong nebo severoamerické rody jako byla Eolambia či Protohadros.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Masateru Shibata, Pratueng Jintasakul, Yoichi Azuma and Hai-Lu You (2015). "A New Basal Hadrosauroid Dinosaur from the Lower Cretaceous Khok Kruat Formation in Nakhon Ratchasima Province, Northeastern Thailand". PLoS ONE. 10 (12): e0145904. doi:10.1371/journal.pone.0145904