Side

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ruiny Apollónova chrámu v Side

Side (řecky Σίδη, Sidé) je město antického původu v jihoturecké provincii Antalya v okrese Manavgat ležící na pobřeží Středozemního moře asi 75 km východně od Antalye. V antickém období bylo Side hlavním městem regionu Pamfýlie. Pro dobře zachované zříceniny z římského období město patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím Turecka, zároveň je v teplých měsících vyhledávané rekreanty pro své písčité pláže. Mezi památky Side patří poměrně dobře zachovaný amfiteátr z 2. století, který je jediným amfiteátrem ve východním Středomoří, jehož hlediště nebylo vyhloubeno ve svahu, ale vystavěno do výšky z kamene, dále zříceniny Apollónova chrámu a Afroditina chrámu jakož i zříceniny antických lázní a křesťanské baziliky z byzantského období.

Počasí[editovat | editovat zdroj]

Side je velmi specifickou oblastí co do počasí. Přes léto zde budete spokojeni. Denní teploty se zde pohybují okolo 35°C, což v kombinaci s přímořským klimatem činí ideální počasí. Nejteplejší měsíce v roce jsou samozřejmě červenec a srpen. Výjimkou nejsou ani teploty nad 40°C, takto vysoké teploty však nevydrží déle jak několik hodin. Slunce Vás v létě bude doprovázet i více jak 12 hodin denně.

Zimy jsou zde naopak chladnější, kdy při nočních vycházkách bude Vaším nejbližším přítelem teplý svetr a občas i deštník. Déšť pro Turecko není příliš typický a stejně tomu bude přímo v Side. Dlouhodobé statistiky říkají, že přes léto zde sprchne maximálně 1× do měsíce. V zimním období obvykle proprší polovina měsíce.

Souřadnice: 36°46′ s. š., 31°23′20″ v. d.