Shirský kůň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Shirský kůň

Shirský kůň (Shire horse) je nejznámějším mohutným, tažným koněm Anglie.


Historie[editovat | editovat zdroj]

Shirský kůň je potomkem velmi známého anglického koně, tzv. Great Horse, jenž byl rytířským, válečným koněm středověku. Později bylo plemeno kříženo pravděpodobně s importovanými frískými hřebci a v 16. až 17. století s vlámskými koňmi. Zakladatelem chovu byl hřebec Packington Blind Horse, žijící v letech 1755 - 1770. O sto let později, roku 1878 byla založena plemenná kniha. Pojmenování shire získal roku 1884 od názvu hrabství[1].

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Typická je pro shirského koně úzká a dlouhá klabonosá hlava s dobráckým výrazem, dlouhé rousy na nohou (většinou bílé) a velice elegantní chody. Vyskytuje se v barvách hnědák, vraník, bělouš, grošák, ale i v jiných zbarveních s bílými odznaky. Je vysoký v kohoutku 172 cm a více, váha je až 1200kg. Krk je na chladnokrevníka relativně dlouhý, hřbet je krátký, silný. Hruď je hluboká, záď osvalená a široká. Nohy jsou pevné a zdravé, nemusejí se kovat. Kopyta připomínají svojí velikostí talíř.

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Tak jak se na všechny tažné, chladnokrevné koně sluší, patří i shirští koně mezi chladnokrevníky, kteří mají velice klidný a vyrovnaný temperament, ale ve vypjatých situacích mohou být tvrdohlaví. Toto plemeno má velice prostorný krok a klus s výrazným a dobrým posunem vpřed. Jinak má toto plemeno klasický cval, popřípadě trysk.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Můžeme je vidět ve spřežení, jsou oblíbení při různých rytířských show kde se předvádějí v netradičních starodávných postrojích, nebo jako vynikající drezurní koně, ale jsou to i výborní společníci pro ježdění ve volném čase. Nesmíme také zapomínat na jejich - dnes už nevelikou - úlohu jako "lesní dělníci" nebo pivovarské koně, dnes vídáme ukázky tohoto koňského řemesla na různých výstavách a soutěžích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KHOLOVÁ, Helena; HOŠEK, Jan. Koně. Praha : Aventinum, 1996. ISBN 80-85277-36-0. Kapitola Shirský kůň, s. 96.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]