Přeskočit na obsah

Shirský kůň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxShirský kůň
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďkoňovití (Equidae)
RodEquus
Sesterský druh
kůň (Equus caballus)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shirský kůň (Shire horse) je nejznámějším mohutným tažným koněm Anglie. Patří mezi největší koně světa.

Shirský kůň je potomkem velmi známého anglického koně, tzv. Great Horse, jenž byl rytířským válečným koněm středověku.Jeho zástupce byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako největší kůň na světě. Byl to valach jménem Samson, narodil se v roce 1846 v Anglii a jeho oficiální měření proběhlo v jeho čtyřech letech. V této době měřil 220 cm v kohoutku a dosahoval váhy 1524 kg. Později bylo plemeno kříženo pravděpodobně s importovanými frískými hřebci a v 16. až 17. století s vlámskými koňmi. Zakladatelem chovu byl hřebec Packington Blind Horse, žijící v letech 1755 - 1770. O sto let později, roku 1878, byla založena plemenná kniha. Pojmenování shire získal roku 1884 od názvu hrabství[1].

Stavba těla

[editovat | editovat zdroj]

Typická je pro shirského koně úzká a dlouhá klabonosá hlava s dobráckým výrazem, dlouhé rousy na nohou (většinou bílé) a velice elegantní chody. Vyskytuje se v barvách hnědák, vraník, bělouš, grošák, ale i v jiných zbarveních s bílými odznaky. Je vysoký v kohoutku 172 cm a více, váha je až 1200kg. Krk je na chladnokrevníka relativně dlouhý, hřbet je krátký, silný. Hruď je hluboká, záď osvalená a široká. Nohy jsou pevné a zdravé, nemusejí se kovat. Kopyta připomínají svojí velikostí talíř.

Jak se na všechny tažné chladnokrevné koně sluší, patří i shirští koně mezi chladnokrevníky, kteří mají velice klidný a vyrovnaný temperament, ale ve vypjatých situacích mohou být tvrdohlaví. Toto plemeno má velice prostorný krok a klus s výrazným a dobrým posunem vpřed. Jinak má toto plemeno klasický cval, popřípadě trysk.

Můžeme je vidět ve spřežení, jsou oblíbení při různých rytířských show kde se předvádějí v netradičních starodávných postrojích, nebo jako vynikající drezurní koně, ale jsou to i výborní společníci pro ježdění ve volném čase. Nesmíme také zapomínat na jejich - dnes už nevelikou - úlohu jako "lesní dělníci" nebo pivovarské koně, dnes vídáme ukázky tohoto koňského řemesla na různých výstavách a soutěžích.

  1. KHOLOVÁ, Helena; HOŠEK, Jan. Koně. Praha: Aventinum, 1996. ISBN 80-85277-36-0. Kapitola Shirský kůň, s. 96. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]