Seznam známých vládců českých kmenů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toto je seznam všech známých knížat jednotlivých kmenů na území Čech v období raného středověku před přemyslovskou expanzí, jde tedy o všechny panovníky na území Čech do roku 995 (vyvraždění Slavníkovců). Jde o jména podložená historickými prameny či o postavy z pozdějších kronik, což je výslovně uvedeno. V některých případech nelze s jistotou určit, zda byl ten či onen panovník neomezeným vládcem či podléhal významnějšímu vladaři v sousedství, dále není zapíraná možnost, že jsou např. dva vladaři historicky totožní.

U kmenů se předpokládá příslušnost ke stejnému národu, tedy Čechům, a mělo by se tedy jednat o vladaře místního charakteru, nikoliv o představitele národa nebo významného státu. České knížectví zaujímalo jistě centrální význam mezi kmeny.

Seznam respektuje tradiční přístup. Historicky nedoložená knížata jsou uvedena v „uvozovkách“.

Čechové[editovat | editovat zdroj]

Lučané[editovat | editovat zdroj]

Pšované a Milčané[editovat | editovat zdroj]

Zličané[editovat | editovat zdroj]

Zaznamenaná knížata bez určené kmenové příslušnosti[editovat | editovat zdroj]

Fuldské anály dále několikrát zmiňují údaje o porážce několika anonymních českých knížat a dále se zachovala též zpráva o křtu 14 českých knížat 13. ledna 845 v Řeznu. Historicky zaznamenán je také Slavitahův bratr (bez uvedení jména), který se ujal vlády v knížectví po bratrovi.