Soběslav (Slavníkovec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Soběslav
Narození 10. století
Úmrtí 1004
Rodiče Slavník a Střezislava
Příbuzní Svatý Vojtěch
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Stříbrný denár, který nechal razit Soběslav v mincovně v Malíně

Soběslav Slavníkovec († 1004) byl libický vévoda v letech 981996. Byl synem Slavníka a Střezislavy a bratrem svatého Vojtěcha.

Po otcově smrti v roce 981 se stal vládcem slavníkovského panství. V letech 981995 na slavníkovském hradišti Malíně byla mincovna, kde Soběslav nechal razit denáry s opisem Malin Civitas (město Malín). Jeho mincí byly dva typy, na starším byla vyobrazena kaple s nápisem Lubic. Druhým typem byla mince s obrazem orla útočícího na kořist, na druhé straně byla vyobrazena ruka s dýkou, pod kterou byl umístěn nápis Zobezlav. Roku 995 byl odvolán do boje proti pohanským Slovanům. Zde si stěžoval na Boleslava II., že se považuje za jemu nadřízenému.[zdroj?] Za tažení na Slovany ho zastihla zpráva, že bylo jeho sídelní město Libice dobyto. Jelikož byl zrovna na výpravě, unikl spolu se sv. Vojtěchem smrti. Azyl našel ve Hnězdně u svého nevlastního bratra svatého Radima.[1] Život dožil jako vcelku bezvýznamný slezský vévoda.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TŘEŠTÍK, Dušan. Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935). Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 658 s. ISBN 80-7106-138-7. S. 107.