Seznam kulturních památek v Radlicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dostupné mapy ke článku
Upozornění Jste-li ochotni uvolnit své obrázky památek pod svobodnou licencí, neváhejte je nahrát do úložiště Wikimedia Commons (kliknutím na ikonku fotoaparátu v příslušném řádku tabulky). Obrázky uložené ve Wikimedia Commons můžete pomocí odkazu přidat do tohoto seznamu nebo do článku o příslušné památce, obci atd.
WikiProjekt Wiki Loves Monuments
WikiProjekt Fotografování

Tento seznam nemovitých kulturních památek v části Radlice v hlavním městě Praze vychází z Ústředního seznamu kulturních památek ČR, který na základě zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, vede Národní památkový ústav jako ústřední organizace státní památkové péče. Údaje jsou průběžně upřesňovány, přesto mohou obsahovat i řadu věcných a formálních chyb a nepřesností či být neaktuální.

Pokud byly některé části dotčeného území vyčleněny do samostatných seznamů, měly by být odkazy na tyto dílčí seznamy uvedeny v úvodu tohoto seznamu nebo v úvodu příslušné sekce seznamu.

Radlice[editovat | editovat zdroj]

Památka Fotografie Rejstříkové číslo v ÚSKP Sídelní útvar Poloha Popis a poznámky
Kaple svatého Jana Nepomuckého (Q21296224)


Radlice, kaple sv. Jana Nepomuckého 1.JPG
 
Kategorie Chapel of Saint John of Nepomuk, Radlice na Wikimedia Commons
Hledat fotografie a kategorie ve Wikimedia Commons podle rejstříkového čísla památky
Nahrát snímek k tomuto tématu do úložiště Wikimedia Commons
 
40311/1-1369
Pam. katalog
MIS
Radlice Radlická, pp. 1/1, 14/2
50°3′32,55″ s. š., 14°23′18,79″ v. d.
Drobná orientovaná kaple na obdélném půdorysu z roku 1722. Valbovou střechu završuje sanktusová věžička. Před kaplí litinová socha sv. Jana Nepomuckého na kamenném hranolovém soklu z poloviny 19.století, dnes opatřená zářivým nátěrem zlacenkou. Kaple stávala na původní vesnické návsi, dnes je obklopena moderní zástavbou v těsné blízkosti stanice metra Radlická.

Památkově chráněno od 22. prosince 1964.

Soubor věcí Buštěhradské dráhy (Q55698456)


Nádraží Praha-Jinonice, bouda.jpg
 
Kategorie Soubor věcí Buštěhradské dráhy (Radlice) na Wikimedia Commons
Hledat fotografie a kategorie ve Wikimedia Commons podle rejstříkového čísla památky
Nahrát snímek k tomuto tématu do úložiště Wikimedia Commons
 
102037
Pam. katalog
MIS
Radlice trať 122
50°2′28,94″ s. š., 14°23′26,24″ v. d.
Soubor věcí Buštěhradské dráhy. Trať včetně viaduktů byla postavena v roce 1872, zpočátku jako nákladní (pro dovoz uhlí), později i pro osobní dopravu. Další provozní objekty byly doplněny ve 20. letech 20. století, kdy byla trať zestátněna. Na území Radlic se nacházejí tyto části souboru:
 • nádraží Praha-Jinonice (v Památkovém katalogu pod číslem 11):
  • přijímací a kancelářská budova Radlická 40/109, pp. 567; stavba z roku 1872, patrová, se sedlovou střechou, s mělkým středovým rizalitem s trojúhelným štítem; při kolejišti krátké přízemní křídlo s krytým nástupištěm, původní/-ě trámové zastropení, nesené litinovým sloupem se soklem
  • přízemní provozní objekt I, pp. 565/4, ve tvaru L, fasády z režného cihelného zdiva, nadpraží z šedých cihel, po roce 1920
  • přízemní provozní objekt II, pp. 565/4, obdobná drobná stavba
  • dřevěné skladiště, pp. 565/4
  • dřevěné hradlo, pp. 565/4
  • stojanový zámek na výhybce č. 11, archaický typ
  • strážní domek Radlická čp. 39, pp. 568 – jižně od tovární haly Radlická čo. 107, 275 metrů východně od nádražní budovy Praha-Jinonice. Se sedlovou střechou, původní stavba z roku 1872 s drobnými zásahy.
 • viadukt, pp. 565/1 (parcela zahrnuje celý úsek trati od hranice Smíchova až ke stanici Praha-Jinonice; viadukt se nachází asi 700 m východně od nádraží Praha-Jinonice, na bezejmenné cestě od Výmolovy ulice) v Památkovém katalogu jakou součást č. 9. Na cestě z Radlické do Prokopského údolí, přímý překlad na pilířích vyzděných řádkovým zdivem z opracovaných kvádrů z hrubším povrchem, líc překladu s tvrdou omítkou s nízkým vpadlým polem, na straně od Radlické ulice plastický dekor. Letopočet 1924.
 • jako samostatný přírůstkový bod je veden zasypaný viadukt na zrušené cestě o dalších 135 metrů východněji od nynějšího viaduktu, v MonumNetu nezmíněn, v Památkovém katalogu pod číslem 10, v terénu není patrný. Dle Památkového katalogu za budovou hasičské zbrojnice, v tělese drážního náspu patrný zachovaný půlkruhový oblouk.
 • parcela 569, strážný domek Výmolova 38/1, u přejezdu Výmolovy ulice, asi 1,1 km východně od nádraží Praha-Jinonice. V Památkovém katalogu jako součást č. 8. Přízemní stavba se 2 trojúhelnými štíty, k dráze nízká přístavba. Ve štítu okrouhlé okénko, při druhém vnější dřevěné schodiště ke vstupu do půdy. Fasáda hladká, lemována lisen. rámci, okna dodatečně rozšířena, bez šambrán. V zásadě dochovaný charakter objektu.

Památkově chráněno od 15. listopadu 2006.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]