Seznam bulharských chánů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o literárním díle z 8. století. O seznamu bulharských panovníků pojednává článek Seznam vládců Bulharska.
Ukázka z moskevského přepisu

Seznam bulharských chánů (bulharsky Именник на българските ханове) je krátký rukopis, ve kterém jsou zapsána jména několika nejstarších bulharských vladařů, jejich klanů, roku, kdy podle starého bulharského cyklického kalendáře nastoupili vládu, a délku jejich panování. Kromě toho jsou zapsány i doby společné vlády či občanských válek. Rukopis je napsán ve staroslověnštině, ale je v něm zmíněno i větší množství bulharských jmen a dat.

Samotné dílo pochází z 8. století a bylo původně napsáno v řečtině, dochovaly se ale pouze slovanské opisy.[1]

Rukopis nalezl ruský učenec Alexandrem Popovem roku 1861 v době, kdy studoval informace o ruských kronikářích. Zatím byly nalezeny tři ruské kopie původního dokumentu. Nejstarší z nich, uvarovský přepis, je datován od 15. a zbylé dva, pogodinský a moskevský, od 16. století. Mezi nalezenými rukopisy jsou určité rozdíly co se týče přepisu jednotlivých jmen a přestože se o Imenniku mluví jakožto o seznamu bulharských chánů, samotný titul chána není žádnému z vládců přiřazen. Vladařský titul má pouze Asparuch a jeho pět předchůdců – místo chána je však používán termín kníže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nominalia of the Bulgarian khans na anglické Wikipedii.

  1. RYCHLÍK, Jan. Dějiny Bulharska. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2000. 508 s. ISBN 80-7106-404-1. S. 402. Dále jen [Rychlík]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]