Severní provincie (Rwanda)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Severní provincie
Intara y'Amajyaruguru
Province du Nord
Geografie
Poloha Severní provincie
Poloha Severní provincie
Hlavní městoByumba
Souřadnice
Rozloha3 293 km²[1] nebo 3 331[2]
Nejvyšší bodKarisimbi (4 507 m n. m.)
Časové pásmoUTC+2
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 650 704 (nebo 1 604 997[2][1]2009)
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "501[1]") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.501[1] obyv./km²
Jazykkinyarwanda, francouzština, angličtina
Správa regionu
StátRwandaRwanda Rwanda
Nadřazený celekRwandaRwanda Rwanda
Druh celkuprovincie
Podřízené celky5 distriktů
Vznik1. ledna 2006
Oficiální webwww.northernprovince.gov.rw
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Distrikty v Severní provincii

Severní provincie (v kinyarwandě Intara y'Amajyaruguru, francouzsky Province du Nord, užívaný název je Nord Province nebo jen zkráceně Nord) je jedna z pěti provincií a vyšší územně-správní jednotka ve Rwandě. Provincie vznikla 1. ledna 2006[3] jako jedna z nově ustanovených územních jednotek. Do konce roku 2005 byla Rwanda členěna na 12 prefektur, ale kvůli stále přetrvávajícím etnickým problémům bylo vytvořeno nové členění sestávající ze čtyř provincií a jednoho města (hlavní město Kigali). Správním centrem provincie je město Byumba. Počet obyvatel dosahuje 1,6 milionů (přesné údaje se liší).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Severní provincie sousedí na severu s Demokratickou republikou Kongo a s Ugandou, na východě s Východní provincií, na jihu s Jižní provincií a provincií Ville de Kigali a na západě se Západní provincií. Svou polohou zaujímá především území původních prefektur Ruhengeri a Byumba a předměstí hlavního města Kigali.

Severní provincie se dále člení na pět distriktů, které tvoří nižší územně-správní jednotky[4]:

Oblast Severní provincie je hornatá s nejvyšší horou Karisimbi (4 507 m n. m.). Oblasti dominují sopky, které se nacházejí v pohoří Virunga.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Hlavním zdrojem obživy obyvatel je zemědělství s převažující živočišnou výrobou. Z průmyslu dominuje zpracování wolframu, coltanu a cínu a těžba písku. Doprava je provozována na silnicích, řekách a jezerech. Vodní toky disponují dvěma vodními elektrárnami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Northern Province, Rwanda na anglické Wikipedii a Nordprovinz (Ruanda) na německé Wikipedii.

  1. a b c Informace z července 2009 až června 2010 [online]. Ministerstvo pro místní samosprávu, vláda Rwandské republiky [cit. 2011-02-21]. Dostupné online. (kinyarwanda) [nedostupný zdroj]
  2. a b In Brief [online]. Správa Severní provincie [cit. 2011-02-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Provinces of Rwanda [online]. statoids.com [cit. 2011-02-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Districts [online]. Správa Severní provincie [cit. 2011-02-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-26. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]