Coltan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kus coltanu o rozměrech 6,0 × 2,5 × 2,1 cm

Coltan (též koltan) je průmyslový název kolumbitu-tantalitu, matně černé rudy, ze které se získávají prvky niobtantal. Hlavní minerál obsahující niob je kolumbit, angl. columbite – proto „col“, zbytek názvu je vytvořen podle minerálu tantalitu obsahujícího tantal.[1]

Největší naleziště coltanu jsou v Africe, kde se podle odhadů nachází 80 procent celosvětových zásob, a to především v Kongu.[2] Při rafinaci se z coltanu stává teplotně odolný prášek s vysokou permitivitou. Používá se v zubařství, při výrobě turbín, balistických střel, vojenských zařízení a jaderných reaktorů.[2] Tantal z coltanu je důležitou součástí při výrobě kondenzátorů, používaných při výrobě malých elektronických součástek, zejména mobilních telefonů, notebooků a ostatních elektronických přístrojů.

K jeho získávání jsou v Kongu využívány i děti.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coltan na anglické Wikipedii.

  1. Coltan [online]. Tantalum-Niobium International Study Center, rev. 2009-06-12. Online v Archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  2. a b ČAJKA, Adam. SVĚT V NÁKUPNÍM KOŠÍKU [online]. 1. vyd. Brno: Společnost pro Fair Trade, 2010 [cit. 2015-02-27]. S. 26–30. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  3. POLOCHOVÁ, Iveta. Děti v Kongu zakoušejí kvůli výrobě mobilů peklo, burcuje dokumentarista [online]. iDNES.cz, 2011-3-19 [cit. 2011-03-19]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]