Senoni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Semnoni, starověký germánský kmen.
Území Senonů usazených na Apeninském poloostrově

Senoni (starořecky: Σήνωνες) byl starověký keltský kmen, který v druhé polovině tisíciletí př. n. l. obýval Apeninský poloostrov[1] a je známý také z období galských válek.

Senoni v Itálii[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy se tento kmen připojil k Bellovesově migraci do Itálie, společně s Aedui, Ambarry, Arverny, Aulerky a Carnuty. V roce 400 př. n. l. překročili Alpy a postupovali na jih k území kmene Umbrů,[2] aby se usadili na východním pobřeží Itálie mezi městy Forlì, Ancona a Terni, kde založili město Sena Gallica, které se stalo jejich hlavním městem. V roce 391 př. n. l. pod vedením Brennuse[3] napadli území Etrusků a obléhali Clusium. Obyvatelé města apelovali na Řím, jehož zásah posléze vedl ke konfliktu, který vyvrcholil 18. července 390 př. n. l. porážkou Římanů v bitvě na řece Allia. Po více než 100 let mezi Senony s Římany vznikaly konflikty, až v roce 283 př. n. l. byli z Apeninského poloostrova vyhnáni konzulem Corneliem Dolabellou. V Itálii již o nich nebyla zmínka. Je možné, že se stali součástí galských gangů, které pobývaly v Podunají, Makedonii a Malé Asii.

Území Senonů usazených v Galii

Senoni v Galii[editovat | editovat zdroj]

Část kmene Senonů (nebo jiný kmen stejného jména) byl usazený v okolí dnešních francouzských departementů Seine-et-Marne, Loiret a Yonne. V letech 54–51 př. n. l. byli zapojeni do galských válek Julia Caesara,[4] v nichž spolu s treverským vůdcem Indutiomarem[1] obléhali zimní tábory Tita Labiena a následující rok se angažovali v bitvě u Lutetie. Po galských válkách Senoni zmizeli z dějin. V pozdější době se pravděpodobně smísili s obyvateli římské provincie Gallia Lugdunensis.[1] Jejich hlavním městem bylo Agedincum (později Senones a dnes Sens), dalšími založenými městy byly Metiosedum, (dnešní Melun, podle A. Holdera spíše Meudon) a Vellaunodunum, jehož lokace je nejistá (pravděpodobně Château-Landon). Založili i Senj v dnešním Chorvatsku.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c MOUNTAIN, Harry. The Celtic encyclopedia. Parkland, Fla.: Upublish.com, 1998. 280 s. Dostupné online. ISBN 9781581128901. S. 219. (anglicky) 
  2. HARRIS, W. Places: 413311 (Senones) [online]. Pleiades [cit. 2018-03-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MILLER, Frederic P.; VANDOME, Agnes F.; MCBREWSTER, John. Brennus (4th Century BC): Senones, Gaul, Cisalpine Gaul, Battle of the Allia, Capitoline Hill, Gold, Marcus Furius Camillus, Pater Patriae. [s.l.]: Alphascript Publishing, 2010. 84 s. Dostupné online. ISBN 9786130632861. (anglicky) 
  4. CAESAR, Julius. Commentarii de Bello Gallico Book II. chapter 2 [online]. Překlad W. A. McDevitte, W. S. Bohn. Classic Archive [cit. 2018-03-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Starine, Díl 1–2. [s.l.]: Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, 1870. Dostupné online. S. 45. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]