Sekenenre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sekenenre Tao
kolem 1560 př. n. l.
Rodné jméno
<
t
Z8
O29
D36
>

Ta-a
Trůnní jméno
M23L2<
N5O34
X7
n
n
>

Sekenenre
Potomci Ahmose (královna), několik dalších
Otec Senachtenre
Matka Tetišeri
Úmrtí kolem 1560 př. n. l.

Sekenenre Tao (česky Statečný) byl egyptský faraon 17. dynastie. Přesná doba jeho vlády není známa, vládl přibližně kolem roku 1560 př. n. l.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Sekenenre byl pouze králem Horního Egypta, Egypt byl tehdy totiž už půl století pod nadvládou Hyksósů. Sekenenre sídlící ve Vasetu (Thébách) si však na nich udržel jistou nezávislost. Podle povídky O sporu Sekenenrea a Apopiho (v té době byl králem Hýksósů Apopi) mu Apopi jednoho dne poslal dopis, stálo v něm, že hroši v rybníku u Vasetu tropí takový hluk, že ve svém paláci v Avaridě, hlavním městě své říše, nemůže v klidu spát, přičemž vzdálenost mezi oběma městy byla přes 600 km. Sekenenre tento dopis pochopil jako záminku k rozpoutání války. Na tento dopis však odpověděl smířlivě, uvědomoval si totiž, že jeho armáda není zrovna nejsilnější. Poté se sešel se svými hodnostáři, aby se s nimi poradil, co dál. Více toho známo není. Zdá se však, že se postavil Hyksósům a Apopimu na odpor, v boji však padl. Bitvu ale pravděpodobně Egypťané vyhráli, protože jeho mrtvola zůstala v jejich rukách. I když Hyksóse neporazil a ze země nevypudil, zahájil boje o osvobození Egypta z jejich područí. V těchto bojích poté pokračoval jeho nástupce Kamose, do vítězného konce válku dovedl Ahmose I., nástupce Kamoseho, zakladatel Nové říše a 18. dynastie.

Králova mumie[editovat | editovat zdroj]

Sekenenreova mumie se dnes nachází v Egyptském muzeu v Káhiře. Na hlavě jsou stopy po pěti sečných ranách. Tato zranění byla způsobena v bitvě a každé z nich bylo smrtelné.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Senachtenre
Znak z doby nástupu Egyptský král
cca 1560 př. n. l.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kamose