Přeskočit na obsah

Tetišeri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tetišeri
Královna starověkého Egypta
Portrét
Ahmose I. nese dary pro sedící Tetišeri
Úplné jméno
t
t
iA17
PohřbenaThéby, mumie v DB320, původně KB41
PotomciSeqenenre Tao, Ahhotep I., Kamose (?)
Dynastie17. dynastie
OtecTjenna
MatkaNeferu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tetišeri
v hieroglyfickém zápisu
nfrt
D21
Z4
M17

Tetisheri

Tetišeri byla staroegyptskou královnou Střední říše, Velkou královskou manželkou faraona Ahmose I. ze 17. dynastie.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Tetišeri byla dcerou Tjenny a Neferu. Jména jejích rodičů jsou známa z nápisů na obvazech mumií, nalezených v TT320. Byla zvolena navzdory svému nekrálovskému původu. Byla nejen faraónovou manželkou, ale také jeho Velkou královskou manželkou. Byla matkou Seqenenre Tao, královny Ahotepa I., možná i Kamose.

Faraón Ahmose I. vztyčil v Abydosu stélu s nápisem, oznamujícím stavbu pyramidy a „domu“ pro Tetišeri. Označil královnu matka mé matky a matka mého otce, Tetišeri.

Pohřeb, kenotaf a pyramida[editovat | editovat zdroj]

Dříve ikonická soška Tetišeri v Britském muzeu, nyní její pravost zpochybněna
Královská hrobka DB320

Tetišeri byla pravděpodobně pohřbena v Thébách, mohla být znovu uložena do provizorní královské hrobky v TT320. Žádná hrobka v Thébách jí dosud nebyla přesvědčivě připsána, ačkoliv její pravděpodobná mumie byla nalezena mezi ostatními členy královské rodiny, znovu pohřbenými v Královské hrobce DB320.

Faraón Ahmose I. dal na její počest postavit pamětní stavbu nebo kenotaf v Abydosu, uprostřed svého vlastního rozsáhlého pohřebního komplexu. Tato cihlová stavba byla objevena v roce 1902 archeology Egyptského průzkumného fondu. Obsahovala monumentální stélu s nápisem, oznamujícím zasvěcení Ahmose I. a jeho sestry Nefertari.

Podle objevů archeologů chicagské univerzity z roku 2004 patřila Tetišeri cihlová pyramida, poslední pyramida královny, která byla v Egyptě postavena. Byly objeveny také části vápencového pyramidionu neboli vrcholu, což přesvědčivě prokázalo, že hrobka měla formu pyramidy. Geofyzikální průzkum odhalil zděnou dutinu pyramidy o rozměrech přibližně 70 x 90 metrů, o níž se dříve nevědělo.

Sošku trůnící královny ve sbírkách Britského muzea v Londýně s nápisem Tetišeri označil M. W. Davies jako padělek, někteří vědci jeho závěr zpochybnili a trvají na autenticitě sošky i jejího nápisu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tetisheri (18th dynasty) na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TYLDESLEY, Joyce: Kronika egyptských královen. Od prvních dynastií po smrt Kleopatry. Překlad Hana Navrátilová a Roman Míšek. Praha: Mladá fronta, 2008, stran 206, ISBN 978-80-204-1642-1.
  • VACHALA, Břetislav a kolektiv autorů: Ilustrovaná encyklopedie starého Egypta. Praha: Karolinum 1997, stran 488, ISBN 80-7184-446-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]