Seboroická dermatitida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Akutní forma seboroické dermatitidy na pokožce hlavy

Seboroická dermatitida (nebo také seborhoická dermatitida nebo seborea) je neinfekční kožní onemocnění. Postihuje pokožku hlavy, obličej a trup. Projevuje se mastnými, lupovitými a zánětlivými ložisky kůže. Místa postižená seboreou jsou potažená červenými a žlutými šupinkami, které mohou, ale nemusí svědit. Seboroická dermatitidcapiliza postihuje zejména části pokožky, které jsou mastné, čili tam, kde se nalézají mazové žlázy. Nadměrné maštění pokožky vede k vytvoření silného mazového filmu na kůži.

Diagnostika[editovat | editovat zdroj]

Někdy není snadné seboreu diagnostikovat, protože příznaky se kryjí s jiným kožním onemocněním, např. způsobených alergií, atopickým ekzémem nebo lupenkou. Seboreu však bezpečně pozná zkušený tricholog, který je vyškolený na anomálie vlasů a vlasové pokožky. Seboroická dermatitida často postihuje kojence v prvních měsících života, stejně tak mladé muže.

Příčina[editovat | editovat zdroj]

V současnosti nejsou konkrétní příčiny známy.[1] Je možné, že roli hrají: oslabený imunitní systém, výkyvy počasí, hormonální nerovnováha nebo genetické dispozice.[2] Další možnou příčinou je přemnožení kvasinek rodu Malassezia.[3]

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Seborea často léčí přípravky, které jsou fungicidní. Vlasová pokožka se může ošetřit rašelinovými zábaly, které odstraní stroupky a lupovitost. V těžkých případech jsou lékařsky předepisovány kortikoidy, které ale při dlouhodobém užívání mají výrazné negatvní účinky. Pobyt na slunci nebo na čerstvém vzduchu, nejlépe u moře nebo na horách může mít velmi pozitivní účinek a výrazně zmírnit příznaky. Seboroická dermatitida se vyskytuje i u zvířat, kde lze zmírnit obtíže používáním šamponů s biotinem.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Zatímco seboroická dermatitida u kojenců se obvykle hojí spontánně po několika týdnech, v dospělosti se často vrací. Další vrchol výskytu je mezi dvacátým a třicátým rokem života, častěji u mužů. Ženy jsou postiženy zejména po menopauze. Velmi často je nemoc pozorována u pacientů, jejichž imunitní systém je podstatně oslaben.[4]

Prevence[editovat | editovat zdroj]

Seboree nejde obecně předejít. Pokud je pokožka náchylná k nadměrnému maštění, měla by jí být věnovaná zvláštní pozornost. Pravidelně čistit, ale nevysušovat a naopak ji hydratovat nemastnými krémy, např. s obsahem kolagenu. Vlasové pokožce také velmi pomáhá po umytí vlasů vysušení fénem, aby se zabránilo delšímu působení vody na pokožce, které zvýší její pH a podráždí ji.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1.  "Seborrheic dermatitis: etiology, risk factors, and treatments: facts and controversies."(Jul–Aug 2013). Clinics in dermatology 31 (4): 343–51. doi:10.1016/j.clindermatol.2013.01.001. PMID 23806151. 
  2. ZIEVE, David. Seborrheic Dermatits [online]. A.D.A.M., Inc.. Dostupné online. (anglicky) 
  3. VIKTORINOVÁ, Marie. Seboroická dermatitida. Medicína pro praxi [2005]. Čís. 4, s. 161-166. Dostupné online. 
  4. LINHARTOVÁ, Marcela. Seborea: seboroická dermatitida [online]. Lekarna.cz, 2015-02-15 [cit. 2015-11-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.