Seboroická dermatitida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Akutní forma seboroické dermatitidy na pokožce hlavy

Seboroická dermatitida (nebo také seborhoická dermatitida nebo seborea) je neinfekční kožní onemocnění. Postihuje pokožku hlavy, obličej a trup. Projevuje se mastnými, lupovitými a zánětlivými ložisky kůže. Místa postižená seboreou jsou potažená červenými a žlutými šupinkami, které mohou, ale nemusí svědit. Seboroická dermatitidcapiliza postihuje zejména části pokožky, které jsou mastné, čili tam, kde se nalézají mazové žlázy. Nadměrné maštění pokožky vede k vytvoření silného mazového filmu na kůži.

Diagnostika[editovat | editovat zdroj]

Někdy není snadné seboreu diagnostikovat, protože příznaky se kryjí s jiným kožním onemocněním, např. způsobených alergií, atopickým ekzémem nebo lupenkou. Seboreu však bezpečně pozná zkušený tricholog, který je vyškolený na anomálie vlasů a vlasové pokožky. Seboroická dermatitida často postihuje kojence v prvních měsících života, stejně tak mladé muže.

Příčina[editovat | editovat zdroj]

V současnosti nejsou konkrétní příčiny známy.[1] Je možné, že roli hrají: oslabený imunitní systém, výkyvy počasí, hormonální nerovnováha nebo genetické dispozice.[2] Další možnou příčinou je přemnožení kvasinek rodu Malassezia.[3]

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Seborea často léčí přípravky, které jsou fungicidní. Vlasová pokožka se může ošetřit rašelinovými zábaly, které odstraní stroupky a lupovitost. V těžkých případech jsou lékařsky předepisovány kortikoidy, které ale při dlouhodobém užívání mají výrazné negatvní účinky. Pobyt na slunci nebo na čerstvém vzduchu, nejlépe u moře nebo na horách může mít velmi pozitivní účinek a výrazně zmírnit příznaky. Seboroická dermatitida se vyskytuje i u zvířat, kde lze zmírnit obtíže používáním šamponů s biotinem.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Zatímco seboroická dermatitida u kojenců se obvykle hojí spontánně po několika týdnech, v dospělosti se často vrací. Další vrchol výskytu je mezi dvacátým a třicátým rokem života, častěji u mužů. Ženy jsou postiženy zejména po menopauze. Velmi často je nemoc pozorována u pacientů, jejichž imunitní systém je podstatně oslaben.[4]

Prevence[editovat | editovat zdroj]

Seboree nejde obecně předejít. Pokud je pokožka náchylná k nadměrnému maštění, měla by jí být věnovaná zvláštní pozornost. Pravidelně čistit, ale nevysušovat a naopak ji hydratovat nemastnými krémy, např. s obsahem kolagenu. Vlasové pokožce také velmi pomáhá po umytí vlasů vysušení fénem, aby se zabránilo delšímu působení vody na pokožce, které zvýší její pH a podráždí ji.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1.  "Seborrheic dermatitis: etiology, risk factors, and treatments: facts and controversies."(Jul–Aug 2013). Clinics in dermatology 31 (4): 343–51. doi:10.1016/j.clindermatol.2013.01.001. PMID 23806151. 
  2. ZIEVE, David. Seborrheic Dermatits [online]. A.D.A.M., Inc.. Dostupné online. (anglicky) 
  3. VIKTORINOVÁ, Marie. Seboroická dermatitida. Medicína pro praxi [2005]. Čís. 4, s. 161-166. Dostupné online. 
  4. LINHARTOVÁ, Marcela. Seborea: seboroická dermatitida [online]. Lekarna.cz, 2015-02-15 [cit. 2015-11-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.