Schreberovy zahrádky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schreberovy zahrádky
Schreberovy zahrádky
Schreberovy zahrádky
LokalitaČerná Pole, Brno, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha2,4 ha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schreberovy zahrádky je označení parku v brněnské městské části Brno-sever. Park o rozloze 2,4 ha leží v katastrálním území Černá Pole na přibližném trojúhelníku mezi ulicemi Lesnická, Jugoslávská a Volejníkova.

Park se rozkládá na bývalém hřbitově, ležícím původně na východní hranici bývalého katastrálního území Dolní a Horní Cejl u někdejšího klínu katastrálního území Královo Pole. Hřbitov sem byl přenesen v roce 1853 od dnešní Vranovské ulice, kde se zábrdovický hřbitov nacházel od roku 1783. Po svém zrušení byl hřbitov v roce 1907 postupně přeměněn ve vůbec první zahrádkářskou kolonii na území tehdejšího Rakouska-Uherska, pojmenovanou po ortopedovi MUDr. D. G. M. Schreberovi, který prosazoval léčbu svých pacientů pobytem na čerstvém vzduchu. Na přelomu 50. a 60. let 20. století byla provedena celková rekonstrukce a bývalé zahrádky byly přeměněny v park. Před rokem 1989 nesl jméno Julia Fučíka a ve špici na křižovatce ulic Lesnická a Jugoslávská stával Fučíkův pomník. Po pádu komunismu se parku vrátilo původní jméno.

V 70. letech 20. století bylo v parku vybudováno dětské hřiště, které bylo při svojí obnově v 90. letech vybaveno dřevěnými průlezkami. Od října 2006 do května 2007 probíhala obnova parku. Po celou dobu svojí existence je park často využíván k odpočinku obyvateli z celých Černých Polí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]