Satellite Transit System

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Satellite Transit System
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Provozovatel dráhy Port of Seattle
Technické informace
Délka 2,7 km
Maximální rychlost 43 km/h
Průběh trati
Legenda spojuje terminály letiště Sea-Tac
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Satellite Transit System (STS) je automatický přepravník lidí na letišti Seattle-Tacoma International Airport. Původně z roku 1969, STS je druhý nejstarší letištní přepravník lidí ve Spojených státech. Jeho účelem je urychlit přepravu pasažérů na letišti z jednoho terminálu na druhý.

Přepravník má tři linky: jedna spojuje sever hlavního terminálu se severním satelitním terminálem a halou C, druhá spojuje jih hlavního terminálu s jižním satelitním terminálem a halou B a třetí spojuje jih a sever hlavního terminálu. První dvě jsou nazývány loops a třetí je shuttle.

Systém byl otevřen v roce 1969 po výstavbě, která stála 14 milionů dolarů. Původně měl pouze devět vozidel, další tři byla přidána v sedmdesátých letech. Postaven byl tak, aby mohl přepravit 14 400 pasažérů za hodinu s maximální rychlostí 43 km/h.

Původní systém byl postaven pittsburghskou firmou Westinghouse a měl kapacitu 102 cestujících. Úseky loops trvaly 3,3 minuty, zatímco shuttle trvala pouze 1,8 minuty. Každé vozidlo mělo za rok urazit 76 tisíc km.

V roce 1999 uvolnila společnost Port of Seattle 142 milionů dolarů na kompletní renovaci celého systému. Renovace se týkala vlaků, ovládání, stanic, nebo také ventilace a dodávky elektřiny a byla dokončena v roce 2003. Nyní systém obsluhuje 21 vozidel Bombardier Innovia APM 100.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Satellite Transit System na anglické Wikipedii.