V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox fotbalový trenér". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - fotbalista", tou by se měla nahradit.

Santiago Bernabéu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Santiago Bernabéu
Osobní informace
Datum narození 8. června 1895
Místo narození Albansa, Španělsko Španělsko
Datum úmrtí 2. červen 1978
Místo úmrtí Madrid, Španělsko
Hráčská kariéra
V letech Kluby jako hráč
1912–1927 Real Madrid

Fernando Santiago Bernabéu de Yeste (8. června 1895, Albacete, Španělsko - 2. června 1978, Madrid) byl hráč a pozdější předseda fotbalového klubu Real Madrid.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Almansii (Albacete) jako sedmý syn právníka Jose Bernabeu Ibaneze a kubánské matky Antonii Yeste Nunezové. V jeho pěti letech se rodina přestěhovala do Madridu. Po ukončení studia práva na Instituto Cardenal Cisneros v Madridu se stal advokátem a na krátký čas se přestěhoval do Ovieda, ale později se vrátil do Madridu a začal se naplno věnovat své oblíbené hře, fotbalu. Je po něm pojmenován stadion Realu Madrid.

Hráčská kariéra[editovat | editovat zdroj]

V týmu Realu Madrid debutoval v roce 1913. V roce 1917 s týmem vyhrál španělský pohár, když ve finále vyhrál Real 2:1 nad týmem Arenas Guecho. Hráčskou kariéru ukončil v roce 1927.

Funkcionář[editovat | editovat zdroj]

V letech 1935 - 1940 pracoval jako sekretář klubu a v roce 1943 Santiago Bernabéu byl zvolen předsedou Realu Madrid. Okamžitě začal pracovat na svém snu. Tím byla výstavba nového stadionu a především pozvednutí Realu Madrid mezi světové velkokluby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]