V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox fotbalový trenér". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - fotbalista", tou by se měla nahradit.

Santiago Bernabéu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Santiago Bernabéu
Osobní informace
Celé jméno Fernando Santiago Bernabéu de Yeste
Datum narození 8. června 1895
Místo narození Albansa, Španělsko Španělsko
Datum úmrtí 2. červen 1978
Místo úmrtí Madrid, Španělsko
Hráčská kariéra
V letech Kluby jako hráč
1912–1927 Real Madrid

Fernando Santiago Bernabéu de Yeste (8. června 1895, Albacete, Španělsko - 2. června 1978, Madrid) byl hráč a pozdější předseda fotbalového klubu Real Madrid.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Almansii (Albacete) jako sedmý syn právníka Jose Bernabeu Ibaneze a kubánské matky Antonii Yeste Nunezové. V jeho pěti letech se rodina přestěhovala do Madridu. Po ukončení studia práva na Instituto Cardenal Cisneros v Madridu se stal advokátem a na krátký čas se přestěhoval do Ovieda, ale později se vrátil do Madridu a začal se naplno věnovat své oblíbené hře, fotbalu. Je po něm pojmenován stadion Realu Madrid.

Hráčská kariéra[editovat | editovat zdroj]

V týmu Realu Madrid debutoval v roce 1913. V roce 1917 s týmem vyhrál španělský pohár, když ve finále vyhrál Real 2:1 nad týmem Arenas Guecho. Hráčskou kariéru ukončil v roce 1927.

Funkcionář[editovat | editovat zdroj]

V letech 1935 - 1940 pracoval jako sekretář klubu a v roce 1943 Santiago Bernabéu byl zvolen předsedou Realu Madrid. Okamžitě začal pracovat na svém snu. Tím byla výstavba nového stadionu a především pozvednutí Realu Madrid mezi světové velkokluby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]