Sangria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sangria
Džbány se sangrií
Džbány se sangrií
Základní informace
Kategoriekoktejl
Místo původuŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
PortugalskoPortugalsko Portugalsko
Popis nápoje
Hlavní složkačervené víno
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Sangria (portugalsky) či sangría (španělsky) je aromatizovaný vinný alkoholický nápoj typický pro Pyrenejský poloostrov. Vyrábí se obvykle z červeného vína, ovocné drti, sladidla a malého množství brandy, směs se pak nechá v chladu odstát. Název je odvozen od termínu pro krev (španělsky sangre), kvůli sytě červené barvě sangrie.

Pravidla schválená Evropským parlamentem v lednu 2014 umožňují pod obchodním označením Sangria/Sangría prodávat pouze nápoje vyrobené ve Španělsku nebo Portugalsku podle přesně daného receptu.[1] Podmínkou je výroba z vína a aromatizace pomocí přírodních výtažků nebo esencí z citrusových plodů. Dále mohou nápoje obsahovat šťávu, dužninu nebo slupky z těchto plodů, koření a mohou být sycené oxidem uhličitým, ne však dobarvené. Množství alkoholu by se mělo pohybovat mezi 4,5 a 12 %. Výrobky z jiných zemí smějí být označeny jako Sangria/Sangría pouze k doplnění obchodního označení „aromatizovaný vinný nápoj“.[2][3]

Varianta z bílého vína se nazývá Clarea, nápoj s obsahem brandy nebo vínovice pak Zurra (ta má mít podle norem obsah alkoholu mezi 9 a 14 %).[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČERNÝ, Adam. Pravá sangría je pod ochranou EU. Název smí užívat jen nápoj z Iberského poloostrova. Hospodářské noviny (HN.cz) [online]. 2014-01-28 [cit. 2023-07-22]. Dostupné online. 
  2. a b ČEŘOVSKÝ, Jan. Rozeznejte a naučte se pravou Sangríu, letní osvěžení z Iberského poloostrova [online]. 2018-08-07 [cit. 2023-07-22]. Dostupné online. 
  3. a b Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 251/2014 ze dne 2014-02-26, o definici, popisu, obchodní úpravě, označování a ochraně zeměpisných označení aromatizovaných vinných výrobků a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 1601/91, příloha II B. [cit. 2023-07-22]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]