Salomon de Bray

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salomon de Bray
Salomon de Bray
Salomon de Bray
Narození 1597
Amsterdam, Holandsko
Úmrtí 11. května 1664
Haarlem, Holandsko
Místo pohřbení Kostel svatého Bavona
Povolání architekt a malíř
Manžel(ka) Anna Westerbaen
Děti Jan de Bray
Dirck de Bray
Joseph de Bray
Hnutí baroko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salomon de Bray (1597, Amsterdam, Nizozemí - 11. května 1664, Haarlem, Nizozemí) byl holandský barokní architekt a malíř.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

V Haarlemu se usadil ještě před rokem 1617, kde se pravděpodobně učil u Hendricka Goltzia a Cornelia van Haarlem, a kde se také v roce 1625 oženil. Postupně se mu narodilo deset dětí, z nichž tři se vydaly na uměleckou dráhu. Zemřel pravděpodobně na mor, tak jako i některé z jeho dětí, a je pohřben v Sint-Bavokerk v Haarlemu.

Maloval historické obrazy, portréty a krajinomalby. Jako katolík pravděpodobně také vytvořil oltářní obrazy pro tajné kostely. Jako architekt spolupracoval při výzdobě paláce Huis ten Bosch v Haagu. De Bray byl také aktivní i jako designér výrobků ze stříbra, jako básník, architekt a urbanista. Jako architekt se zapojil do stavby nebo rozvoje haarlemské radnice, kostela sv. Anny nebo Zijlpoortu. Jedna z jeho básní byla také zhudebněna jeho přítelem Corneliem Padbrué. Jeho dílo zobrazuje ducha holandského klasicismu, který vznikal v tomto období, a je srovnatelný s takovými umělci, jako Pieter de Grebber.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salomon de Bray na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]