Salmanassar I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salmanassar I.
Portrét
Narození 14. století př. n. l.
Úmrtí 13. století př. n. l.
Pohřben
Potomci Tukulti-Ninurta I.
Otec Adad-nirári I.

Salmanassar I. (Šalmaneser I. či akkadsky Šulmanu-aššaridu - "Bůh (Šulman) je vůdce") byl král Asýrie (1274 př. n. l. – 1245 př. n. l. nebo 1265 př. n. l. - 1235 př. n. l.), syn Adad-nirariho I. a jeho následník na trůnu.

Podle jeho záznamů, objevených v Aššúru, v prvním roce vlády dobyl osm zemí na severozápadě a zničil pevnosti v Arinnu; prach z rozbořeniště přivezl do Aššúru, kde ho slavnostně rozmetal. V druhém roce u moci porazil Šattuara, krále Hanilgabatu (Mitanni), a jeho chetitské a aramejské spojence. Pak začlenil pozůstatky mitannského království do jedné z asyrských provincií. Salmanassaru I. je také připisováno vypíchnutí jednoho oka každému ze 14 400 nepřátelských zajatců. Byl prvním asyrským králem o kterém víme, že dal přednost deportaci poražených nepřátel do různých konců svého impéria před prostým kompletním vyvražděním. Tato politika se stala velmi používanou i za vlády jeho nástupců.

Podařilo se mu dobýt celou zemi "od Taida po Irridu, vše od hory Kašár po Eluhat a pevnosti od Sudu, Harranu po Karchemiš na Eufratu." Postavil paláce v Aššúru a Ninive, obnovil "chrám-svět" v Aššúru, a založil město Nimrud.

Po jeho smrti se králem stal jeho syn Tukulti-Ninurta I.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shalmaneser I na anglické Wikipedii.

Králové Asýrie
Předchůdce:
Adad-nirari I.
12631233 př. n. l.
Salmanassar I.
Nástupce:
Tukulti-Ninurta I.