Salabka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Salabka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Přírodní památka Salabka
Přírodní památka Salabka
Základní informace
Vyhlášení 1. září 1982
Nadm. výška 225 - 260 m n. m.
Rozloha 0,85 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Praha
Umístění Troja, Praha
Souřadnice
Salabka
Salabka
Další informace
Kód 758
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Salabka v Praze - Troji je přírodní památkou od roku 1982. Na jejím území se nachází chráněné stepní rostlinné společenstvo vřesovištního typu.

Území má přibližně tvar lichoběžníku o délce 300 a šířce 100 metrů. Rozkládá se na ploše 0,85 hektaru v nadmořské výšce 225 až 260 metrů na strmé stráni skloněné k severozápadu blízko hranice Troji a Bohnic, v těsném sousedství Pražské botanické zahrady. Prochází tudy naučná stezka.

Na podkladu buližníku a břidlice roste řada vzácných rostlin. Kromě vřesu obecného se zde vyskytuje štírovník růžkatý, válečka prapořitá, ovsík vyvýšený, ovsíř luční, metlička křivolaká, hlaváč bledožlutý, kostřava žlábkatá a máčka ladní. V tomto prostředí podobném stepi se daří některým vzácným druhům hmyzu - žije zde například otakárek fenyklový.

Existence těchto rostlin je kromě vhodného podloží a klimatických podmínek závislá i na vnějších podmínkách, zejména spásání porostů a jejich občasném kontrolovaném vypalování. Magistrát hlavního města Prahy proto ve spolupráci s botanickou zahradou nechává území přírodní památky pravidelně spásat kozami a ovcemi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]