Sü Chaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sü Chaj
NarozeníChuej-čou
Úmrtí1556
Ča-pchu, Če-ťiang
Povolánípirát
Znám jakopirát
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sü Chaj (čínsky pchin-jinem Xú Hǎi, znaky 徐海; † 1556) byl čínský pirátský náčelník v 16. století, jeden z vůdců pirátů a obchodníků wo-kchou.

Pocházel z Chuej-čou na jihu provincie An-chuej, stal se buddhistickým mnichem v changčouském klášteře Chu-pao[1] (nebo klášteře Ling-jin).[2] Později se Sü Chaj přidal k pirátům wo-kchou v 16. století útočícím na pobřeží mingské Číny. Získal věhlas svými schopnostmi věštění a předvídání a začátkem 50. let 16. století se stal jedním z pirátských vůdců. Opíral se přitom o základnu v Japonsku, v provincii Sacuma na jihu ostrova Kjůšů, základ jeho sil proto tvořili Japonci ze Sacumy a okolních provincií (Izumi a Hizen).[1]

Roku 1555 provedli piráti wo-kchou rozsáhlý útok, který postihl většinu území provincie Če-ťiang a jih metropolitní oblasti Nan č’-li (okolí Sung-ťiangu). Oddíl Sü Chaje byl nejsilnější z uskupení účastnících se nájezdu, ale jeho síly také nesly hlavní tíži ztrát v prohrané bitvě u Wang-ťiang-ťingu, kde padlo 1900 pirátů. Na jaře 1556 vyrazil do Če-ťiangu znova, nicméně mingské úřady byly varovány, když jim informace o Sü Chajově cestě do Číny předal další z pirátských vůdců, Wang Č’, v rámci vyjednávání s Chu Cung-sienem, velitelem mingských sil v Nan č’-li, Če-ťiangu a Fu-ťienu.

Když Sü Chaj připlul k pobřeží, spolu se sacumskými náčelníky Čchen Tungem (陳東) a Jie Maem (葉麻) oblehl Ča-pchu na severu Če-ťiangu. Na zprávy o mobilizaci vládních sil reagoval přesunem do vnitrozemí na pomezí prefektur Sung-ťiang, Chu-čou a Ťia-sing, do pozice výhodné k plenění zmíněných regionů. Cu Cung-sien na to začal stahovat své oddíly blíže k pirátům, nicméně Sü Chaj zaútočil na jeden z vládních oddílů – 900 vojáků ze severu Číny pod velením generála Cung Liho – a rozdrtil jej. Poté měsíc neúspěšně obléhal blízké okresní město Tchung-siang (tamním mingským silám velel velký koordinátor Če-ťiangu Jüan O a místní okresní náčelník). Přestože byli piráti vybaveni obléhacími zbraněmi a dělostřelectvem, nepodařilo se jim město dobýt a navíc se Sü Chaj znepřátelil s Čchen Tungem.[3] Chu Cung-sien využil roztržky mezi pirátskými vůdci, navázal s oběma kontakt a podněcoval nedůvěru mezi nimi. Chu Cung-sien tak Sü Chaje odvracel od jeho spojenců pomocí úplatků, podvodných slibů úřednického statutu, nabídky možnosti odplout zpět do Japonska, a falešného varování před vzpourou mezi jeho (Sü Chajovými) podřízenými,[4] obdaroval Sü Chajovy milenky, které poté pomlouvaly Čchen Tunga a Jie Maa.[5] Sü Chaj nakonec Čchen Tunga a Jie Maa vydal úřadům. Načež oba Chu Cung-sien přiměl k napsání dopisů jejich věrným, v nichž tvrdili, že Sü Chaj se i je chystá zradit a zabít. Současně Sü Chajovi předal kopie oněch dopisů, takže Sü Chaj mu byl vděčný a myslel si, že Chu Cung-sien hájí jeho zájmy. Stoupenci Čchen Tunga a Jie Maa u Pching-chu reagovali povstáním proti Sü Chajovi. Chu Cung-sien se vzápětí se svou armádou – posílenou nově přišlými válečníky z kmenů Miao – vmísil do šarvátek a pobil všechny nájezdníky bez rozdílu. Dne 29. září bitva skončila s asi 1600 zabitými piráty. Sü Chajovo tělo bylo nalezeno v blízkém potoce a Čchen Tung, Jie Ma a Sü Chajův bratr byli 10. října popraveni v Ťia-singu.[6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HUCKER, Charles O. Hu Tsung-hsien's Campaign Against Hsu Hai. In: KIERMAN, Frank A.; FAIRBANK, John K. Chinese Ways in Warfare. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1974. [Dále jen Hucker]. ISBN 0674125754. S. 273–311, na s. 278–279. (anglicky)
  2. CHIN, James K. Merchants, Smugglers, and Pirates: Multinational Clandestine Trade on the South China Coast, 1520-50. In: ANTONY, Robert J. Elusive Pirates, Pervasive Smugglers: Violence and Clandestine Trade in the Greater China Seas. Hong Kong: Hong Kong University Press, 2010. ISBN 9888028111. S. 43–58, na s. 51. (anglicky)
  3. Hucker, s. 288–293.
  4. Hucker, s. 305.
  5. Hucker, s. 299.
  6. Lim (2010), s. 130.
  7. Hucker, s. 303.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HUCKER, Charles O. Hu Tsung-hsien's Campaign Against Hsu Hai. In: KIERMAN, Frank A.; FAIRBANK, John K. Chinese Ways in Warfare. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1974. [Dále jen Hucker]. ISBN 0674125754. S. 273–311. (anglicky)