Ling-jin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ling-jin
Mahávírova síň, neboli Velká síň Velkého příběhu
Mahávírova síň, neboli Velká síň Velkého příběhu
Základní informace
SlohČínská architektura
Poloha
AdresaXihu District, Hangzhou, ČínaČína Čína
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám Ling-jin (čínsky: znaky tradiční 靈隐寺, zjednodušené 灵隐寺, pchin-jin Língyǐn Sì; doslova „Útočiště duší“) je buddhistický chrám ležící severozápadně od města Chang-čou v provincii Če-ťiang Čínské lidové republiky. Je jedním z nejrozsáhlejších buddhistických chrámů v Číně, celý komplex zahrnuje množství pagod a jeskyní.

Je nejvýznamnější z několika chrámů v horách Wu-lin (武林山), jejichž součástí je mnoho jeskyní, soch a reliéfů vytesaných do skal, nejslavnější z nich jsou na hoře Fej-laj-feng (飞来峰, doslova „Přilétající vrchol“)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pagoda v níž je uložen popel Chuej-lina, zakladatele kláštera

Klášter byl založen roku 328 za vlády dynastie východní Ťin mnichem Chuej-liem přišlým z Indie. Od samých počátků klášter patřil k nejvýznamnějším v Ťiang-nanu. Na vrcholu moci v 10. století, kdy oblast patřila ke království Wu-jüe, klášter zahrnoval 9 mnohoposchoďových budov, 18 pavilónů, 72 budov a více než 1300 pokojů. Žilo v něm přes 3000 mnichů. Mnoho z výzdoby jeskyní, reliéfů a soch na hoře Fej-laj-feng a okolí pochází z této doby.

Během vlády dynastie jižní Sung si klášter zachoval postavení jednoho z nejdůležitějších chrámů Ťiang-nanu. Byl ne méně než šestnáctkrát přestavěn, protože ani sláva ho neuchránila před bandity a občasným ničením. Poslední poškození způsobili rudé gardy během kulturní revoluce, větším škodám ale zabránil tehdejší premiér Čou En-laj. Současná podoba je moderní restaurací stavu z období dynastie Čching.

Dnes je chrám oblíbený cíl poutníků i turistů. Je považován za jeden z nejbohatších klášterů Číny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lingyin Temple na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]