Sín-šumu-líšir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sín-šumu-líšir
Narození 8. století př. n. l.
Úmrtí 627 př. n. l.

Sín-šumu-líšir (asyr. Síne, požehnané buď tvé jméno) byl asyrský král-uzurpátor, který si získal a udržel kontrolu nad částí Novoasyrské říše mezi roky 627 a 626 př. n. l.

Sín-šumu-líšir je nejprve zmiňován v záznamech Aššur-etel-ilániho jako asyrský generál který potlačil vzpouru ve městě Aššur, jenž vypukla po Aššurbanipalově smrti pod vedením Nabu-rechty. Poté se mu podařilo dosáhnout královské koruny. Není zcela jasné jak události proběhly, je dokonce možné, že vládl společně s Aššur-etel-ilánim. Je uváděn na seznamu z Uruku jako předchůdce Sín-šarra-iškúna. Jeho vláda (resp. první rok vlády) je potvrzena texty z babylonských měst Nippur, Babylón a Ru'a. Podle dostupných údajů nebyl u moci déle než jeden rok.

Sín-šumu-líšir neměl pod svojí kontrolou celé území Asýrie a pravděpodobně ovládal i jen část Babylonie. U moci byl kolem r. 626 př. n. l., protože ve výše jmenovaných městech do tohoto roku vládl Kandalanu a roku 625 se na trůn v Babylonii dostal Nabopolassar a v Asýrii nad ním v boji o korunu zvítězil Aššurbanipalův syn Sín-šarra-iškún.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Na'aman, N., "Chronology and history in the late Assyrian empire"', Zeitschrift für Assyriologie, 81 (1991), 243-267. (angl. a něm.)
  • Zawadzki, S., The fall of Assyria and Median-Babylonian relation in light of the Nabopolassar chronicle, Poznan 1988. (angl.)

Související články[editovat | editovat zdroj]

  1. Seznam asyrských králů
  2. Novoasyrská říše
Asyrský král
Předchůdce:
Aššur-etel-iláni
627626 př. n. l.
Sín-šumu-líšir
Nástupce:
Sín-šarra-iškún