Ryzom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ryzom
Ryzom
Ryzom
VývojářiNevrax (2000–2006)
GameForge (2006–2009)
Winch Gate (2009–2010)
VydavatelWinch Gate
LicenceGNU Affero General Public License
CC-BY-SA (e)
SkladatelFrédéric Motte (e)
EngineNeL
Poslední verze3.5.0 (9872)
PlatformyMicrosoft Windows
macOS
Linux
Datum vydání2004
ŽánrMMORPG
Módymultiplayer
MédiaHTTP download, Steam, App Store
PEGI 12 USK 12
Webové stránkyryzom.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Ryzom je MMORPG hra vyvinutá nezávislým francouzským studiem Nevrax. Hra byla uvedena v září 2004 pod jménem The Saga of Ryzom, ale nesetkala se s velkým zájmem. V srpnu 2006 bylo jméno z marketingových důvodů zjednodušeno na Ryzom. Autoři označují hru jako vědecko-fantastickou, protože její děj obsahuje prvky typické jak pro sci-fi tak fantasy. Herní engine NeL uvolnilo studio Nevrax pod GPL licencí. V roce 2010 uvolnil nový majitel, firma Winch Gate, zdrojový kód hry pod licencí AGPLv3 a obsah pod CC BY-SA 3.0. licencí.[1][2]

Popis světa[editovat | editovat zdroj]

Hra je umístěna na planetu Atys. Nejedná se ale o planetu v pravém slova smyslu, ale o obrovský strom plující vesmírem. V současnosti ve hře existuje pět kompletních ekosystémů: džungle, poušť, jezera, les a mateřské kořeny.

Charakteristika hry[editovat | editovat zdroj]

Ryzom neobsahuje systém povolání a úrovní, jak je tomu obvyklé u většiny MMORPG her. Hráč se cvičí přímo v jednotlivých oborech – boj, magie, výroba a těžba – a za získané zkušenostní body nakupuje nové údery, kouzla, výrobní plány a schopnosti. Každý hráč má možnost trénovat svou postavu ve všech čtyřech hlavních oborech, které se následně na vyšších úrovních větví do dalších, specializovanějších oborů (boj na blízko, střelba, útočná magie, obranná magie atd.)

Prakticky všechny klávesy lze definovat a uživatelské rozhraní je modifikovatelné, třebaže ne do takové míry jako například ve hře World of Warcraft. Hra je ovládána myší a pohyb postavy je možný jak prostřednictvím klávesnice, tak prostřednictvím myši.

Hra v plné instalaci zabere na disku něco přes 8 GB. Ryzom je ve srovnání se stejně starými MMORPG tituly poměrně náročný na výpočetní výkon, zejména na paměť.

Ryzom má poměrně malou, ale nezvykle vyspělou hráčskou komunitu. Většina hráčů je starší dvaceti let, nezvykle silně jsou zastoupeni čtyřicátníci a padesátníci. To má za následek, že se v Ryzomu prakticky nepoužívá leetspeak a chatspeak a většina hráčů je schopna hovořit celými větami s minimem hrubek. Komunita Ryzomu je velmi přátelská k hraní rolí.

Oficiálně je podporována angličtina, francouzština, němčina, španělština a ruština, avšak tým překladatelů se dlouhodobě potýká s nedostatkem dobrovolníků zejména pro lokalizaci do ruského jazyka. Díky postupné integraci překladače DeepL však hra umožňuje i překlad komunikce hráčů v reálném čase z a do všech překladačem podporovaných jazyků.

Ryzom Forge[editovat | editovat zdroj]

Ryzom Forge je projekt mající za cíl zapojit komunitu do dalšího rozvoje hry. Zpravidla dvakrát do měsíce je pořádáno online setkání hráčů a týmů hry Ryzom a každý z hráčů se může ucházet o zapojení do některého z týmů. Pro členství v některých týmech je vyžadován podpis NDA.

Hraní[editovat | editovat zdroj]

Pro nové hráče je připraven ukázková lokalita Silan, kde naleznou výcvikový tábor pro příchozí utečence, chystající se ke vstupu do Nových zemí planety Atys. Silan obsahuje omezenou ukázku v podobě kombinace lesa, jezer a džungle, uzpůsobeného tak, aby se v něm začínající hráči lépe orientovali. Z hlediska herních mechanik patří lokalita do lesního ekosystému. Hráč může ostrov kdykoliv opustit a později se na něj vrátit, avšak je doporučeno dokončit alespoň řetězec výcvikových misí pro jednotlivá odvětví dovedností. Samotný ostrov, který své jméno získal po léta v ruiny obráceném městě Silan, je určen pro nejnižší úrovně a základní seznámení s mechanikami hry, proto není možné získat (až na výjimky) materiály/předměty vyšších kvalit a tříd.

Hraní zdarma[editovat | editovat zdroj]

Kdokoliv má možnost stáhnout a nainstalovat si plnou verzi hry. V případě hraní zdarma je postava omezena maximální úrovní 125, avšak je možno této úrovně dosáhnout ve všech dovednostech. Zisk zkušeností je poloviční, avšak hráči mají možnost získat Katalyzátory zkušeností, které tuto nevýhodu kompenzují. Mohou si pronajmout ubytování, avšak nemohou jej využívat ke skladování předmětů. Mohou založit či stát se členem cechu, avšak mohou do jeho inventáře předměty pouze ukládat. Hráč může vlastnit pouze jedno jezdecké zvíře a (jednoho) zvířecího společníka a plně využít jejich inventář. Hra nijak neomezuje v přístupu do jednotlivých lokalit a zkušený hráč je schopen prozkoumat celý známý svět i na daleko nižších úrovních než je limit pro hraní zdarma. Postava je také omezena v užívání předmětů vyšší kvality (ve smyslu úrovně), což je odvozeno od konkrétní úrovně konkrétní dovednosti a/nebo kvalitou 150. Samozřejmé také je, že pravděpodobně neuspějí při souboji s nepřáteli na úrovni vyšší než 160, avšak mohou se o to pokusit.

Předplatné[editovat | editovat zdroj]

Hráči, kteří mají zájem dále zvyšovat své dovednosti nad úroveň hry zdarma mají možnost předplatného. S předplatným se zvýší limit úrovně všech dovedností na 250, zisk zkušeností je dvojnásobný, mohou vlastnit více zvířat (sloužících jako mobilní inventář), využívat inventář svého bytu či brát si předměty z inventáře svého případného cechu. Vyšší úrovně přináší lepší šance ve střetech se silnějšími nepřáteli, jak v PvE tak při PvP. Po skončení předplatného může postava dále pokračovat s omezeními analogickými pro hru zdarma. Malý bonus je, že hráč může využívat již dříve naučené dovednosti až do úrovně 150, které pro ostatní hrající zdarma nejsou dostupné kvůli omezení úrovně. Mohou si ponechat svá zvířata nad limit, avšak mohou z jejich inventářů předměty pouze brát, nikoliv je ukládat. To stejné platí i pro inventář bytu.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Čtvero národů planety Atys vzkvétalo jako nikdy předtím. Pak ale zvědaví a ziskuchtiví Fyrosové, kopající stále hlouběji a hlouběji pod povrch planety, narazili na izolovanou jeskyni, obývanou obrovským hmyzem. Fyrosové hmyz v hrůze pobili, aniž tušili, že tím uvalí zkázu na celý svět: hmyz byl inteligentní. Hmyzí civilizace Kitinů pochopila chování Fyrosů jako útok a odpověděla protiúderem. Nastala chvíle, která vešla do dějin jako „Velké rojení“ – ze svých podzemních chodeb se vyvalily statisíce rozzuřených Kitinů a srovnaly města lidí se zemí. Jen společnými silami lesních duchů Kami a cizinců z Karavany se podařilo zdržet Kitiny na tak dlouho, aby se stačila zachránit alespoň hrstka lidí. Přeživší našli úkryt v Mateřských kořenech, podivném a nepřátelském světě hluboko pod povrchem Atys. Teď, o mnoho let později a dlouhém putování, nadešel čas vrátit se zpět na povrch a obnovit zaniklou civilizaci lidí v nově objevených zemích. Hrozba Kitinů však stále není zažehnána a navíc propuklo otevřené nepřátelství mezi Kami a Karavanou…

Rasy[editovat | editovat zdroj]

Hráč má možnost zvolit si ze čtyř různých civilizací, čtyř různých forem jednoho inteligentního života, hominů:

  • Fyrosové, obyvatelé pouštního regionu, jsou vládci ohně, tvrdohlaví a zvídaví dobyvatelé, kteří nejsou příliš spirituálně založení a přistupují k životu spíše z materiální stránky. Jsou podsadití, snědí a mají zašpičatělé ušní boltce.
  • Matisové, obyvatelé lesů, staví svůj vliv na biotechnologiích a genetické manipulaci. Prakticky vše, co užívají, si pěstují – jejich domy, zbraně i oblečení jsou živé rostliny. Matisové jsou vznešení a povýšení a ostatními národy Atys obvykle pohrdají (pocit je vzájemný). Jsou to štíhlí, křehce vypadající lidé bledé pokožky a útlých, podlouhlých tváří.
  • Trykerové, nazývaní Děti větru, jsou obyvatelé subtropických jezerních oblastí. Jsou to svobodomyslní, téměř až anarchisticky založení lidé, potomci dávných námořníků a vzduchoplavců z dob před Velkým rojením. Ze všech národů Atys dosahují nejmenšího vzrůstu – i ti největší Trykerové dosahují průměrně vzrostlému Fyrosovi nebo Matisovi sotva po prsa.
  • Zoraï, obyvatelé džunglí, jsou duchovně velmi vyspělým přírodním národem s přirozeným nadáním pro magii. Dosahují značného vzrůstu (ostatní národy převyšují až o polovinu) a jejich výjimečnost ještě podtrhuje sytě modrá pokožka. Každý Zoraï dostává na počátku puberty tzv. Masku spřízněnosti, která symbolizuje spojení Zoraï s jejich bohem Ma-Dukem, otcem planety Atys. Živoucí maska se stává navždy součástí Zoraïovy tváře, roste spolu s ním a věkem se proměňuje.

Primitivní rasy[editovat | editovat zdroj]

Mimo čtyř forem rasy hominů, jak jsou souhrně inteligentní (hratelné) rasy nazývány, existují i jejich primitivní předobrazym ze kterých se homini pravděpodobně vyvinuli. Přirozeně, tvrdí jedni, uměle oponují druzí. Všechny primitivní rasy jsou schopny jakési organizace, ale v drtivé většině se potulují v neorganizovaných tlupách.

  • Fraharové, primitivní předci Fyrosů. Jejich zástupci stále obývají mnohé části pouštního ekosystému.
  • Momo, primitivní předci Matisů, kteří jimi byli vyhubeni ve všech známých zemích. Původně obývali lesní ekosystémy a není vyloučeno, že někteří přežili v neobjevených částech planety.
  • Cute, primitivní předci Trykerů. Stále obývají rozličné lokality jezerní ekosystému a některé části mateřských kořenů.
  • Gibaï, primitivní předci Zoraï. Stále obývají ekosystém džungle a přirozeně obsadili místo po vyhubených Momo v lesním ekosystému.

Frakce[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé světa Atys jsou rozděleni do dvou frakcí, vyznávající dvě různé, vzájemně znepřátelené vyšší síly. Bohové Atys však, na rozdíl od bohů jiných světů, nejsou imaginární, kráčejí po zemi a jejich činy přímo ovlivňují životy lidí.

První frakcí jsou Kami, prapůvodní lesní duchové, děti a pomocníci boha Ma-Duka. Kami mají na zřeteli zájmy světa Atys a chápou celou planetu jako jedinou živoucí bytost. Tomu se podřizuje i jejich jednání – pokud někdo příliš zasahuje do fungování Atys a snaží se přivlastnit si příliš mnoho z jejího bohatství, Kami jej nemilosrdně potrestají. Člověk je pro Kami jen další zvíře, obývající Atys. Nejvíc vyznavačů Kami se rekrutuje z řad Zoraï a Fyrosů.

Druhou frakcí je Karavana – skupina cizinců, kteří na kovových lodích připluli z jiného světa. Jsou tajemní a uzavření, ale lidem jsou přátelsky nakloněni a snaží se jim pomáhat. Tvarem těla jsou k nerozeznání podobní lidem, ale z dosud neznámého důvodu musí v prostředí Atys nosit izolační obleky a dýchací masky, takže jejich pravou tvář ještě nikdy nikdo nespatřil. Zástupci Karavany se prohlašují za posly bohyně Jeny, která podle legend před dávnými časy přivedla lidi na Atys a zachránila je před zrádným Drakem, který chtěl pohltit slunce. Jena bývá zobrazována jako krásná žena středního věku, oblečená v bílém přiléhavém skafandru. Nejvíc vyznavačů Karavany se rekrutuje z řad Matisů a Trykerů.

Existovala ještě třetí frakce, neutrální Trytonité, následovníci Eliase Trytona, údajného manžela Jeny. Trytonité prohlašovali, že na Atys nadešel čas lidí a že ani Kami, ani Karavana by neměli do životů lidí zasahovat. Trytonité byli Kami i Karavanou prohlášeni za sektu a potlačováni; když Elias Tryton odešel do hloubi mateřských kořenů pátrat po pravdě o historii Atys, hnutí se prakticky rozpadlo a ztratilo jakýkoliv vliv. I dnes se však objevují nadšenci, kteří chtějí pokračovat v odkazu Eliase Trytona, zbavit Atys starých bohů a vydobýt ji pro člověka. Ne náhodou je tento názor populární zejména mezi Trykery a Fyrosy.

Během let se z řad obyvatel napříč rasami odštěpily dvě další organizace, Maraudeři bojující jak proti oběma náboženstvím tak proti vládám všech čtyř civilizací a Rangeři jako vůdčí síla spojeného boje proti Kitinům.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Ryzom má spletitou mytologii a tvůrci hry hráčům záměrně tají či zastírají mnohé skutečnosti. Proto pro většinu událostí, popisovaných v mytologii, neexistuje žádný jednoznačný výklad. V současné době patří mezi hráči k nejrozšířenějším tzv. teorie nezdařeného pokusu, podle které je Atys produktem terraformačního experimentu. Bůh Ma-Duk, otec Kami, je podle této teorie porouchaným ústředním počítačem, zatímco Karavanu tvoří členové terraformační expedice. Mýtický Drak, který chtěl pohltit slunce, je potom vesmírná loď, ve které přicestovali na Atys kolonisté – prapředci dnešních obyvatel. Této teorii nahrává i fakt, že slunce planety Atys je zjevně umělé – nachází se totiž na stále stejném místě na obloze a pouze se rozsvěcí nebo pohasíná podle toho, zda je den, nebo noc. Atys navíc obíhá kolem neznámé, Zemi podobné planety, obklopené prstencem asteoridů – podle některých teorií je tato planeta domovským světem Karavany a možná dokonce Zemí budoucnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The MMORPG Ryzom goes Free Software!
  2. Breakthrough for Free Software Gaming

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]