Přeskočit na obsah

Rybolov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Rybářství)
Moderní španělská loď ALBATUN DOS k lovu tuňáků, přístav Port Victoria, Seychely
Rybáři
Rybáři na Srí Lance

Rybolov je odchyt ryb z moří, tekoucích vod, jezer, umělých nádrží (rybníků a přehrad). Pojem zahrnuje dvě odlišné činnosti:

Rybolov v Česku

[editovat | editovat zdroj]

V České republice se za účelem rybolovu vedle přirozených vodních toků, řek a potoků, využívají především menší i rozsáhlejší umělé vodní nádrže – rybníky, jejichž budovaní má v této zemi tradici již několika stovek let. Celkový výnos těchto nádrží je často navyšován pravidelným či nárazovým přidáváním živin – přikrmováním. Nadměrné přikrmování může být ovšem příčinou destabilizace celého rybničního ekosystému. Ten nastává v okamžiku, kdy vlivem přesycení prostředí živinami v nádrži neúnosně stoupne koncentrace fytoplanktonu – mikroskopických řas a cyanobaktérii (sinic). Tato sukcese může vést až k totálnímu kolapsu ekosystému, neboť nadměrná biomasa fytoplanktonu je zanedlouho schopna vyčerpat v nádrži veškerý dostupný kyslík nejen pro sebe, ale i pro veškerou ostatní vodní aerobní biotu.

Rybolov ve světě

[editovat | editovat zdroj]

Podle statistiky Organizace pro výživu a zemědělství, se na světě komerčnímu rybolovu věnuje celkem 38 milionů rybářů a lidí chovajících ryby na farmách. Rybolov a akvakultura přímo nebo nepřímo zaměstnává v rozvojových zemích více než 500 milionů lidí.

Podle studie organizace Global Fishing Watch z roku 2018 je největší světovou rybářskou velmocí Čína – její plavidla v roce 2016 strávila na moři 17 milionů hodin. Druhou nejaktivnější zemí je Tchaj-wan (2,2 milionu hodin).[1]

Výlučná ekonomická zóna je zásadní pro zdroje ryb.[2]

  1. MÁNERT, Oldřich. Čína je rybářským gigantem, lodě vysílá k Africe i Jižní Americe. iDNES.cz [online]. 2018-03-04 [cit. 2018-03-05]. Dostupné online. 
  2. https://www.europarl.europa.eu/factsheets/en/sheet/119/international-fisheries-relations - International fisheries relations

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • KROODSMA, David A.; MAYORGA, Juan; HOCHBERG, Timothy; MILLER, Nathan A.; BOERDER, Kristina; FERRETTI, Francesco; WILSON, Alex. Tracking the global footprint of fisheries. Science. Roč. 359, čís. 6378, s. 904–908. DOI 10.1126/science.aao5646. (anglicky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]